Jeho vybudování tvoří jednu z položek, na něž dómská farnost získala finanční prostředky z norských fondů. Po opravách vnějšího pláště, které skončily loni v prosinci, tak může začít i obnova vnitřku kostela.

Čtyři rakve olomouckých biskupů, které se nacházejí v kryptě katedrály, byly dosud neznámou záležitostí. Dokonce zatím nejsou evidovány ani jako kulturní památky, neboť v době, kdy se sepisoval jejich seznam, nebyla krypta ještě přístupná. Až při nedávném průzkumu statiky Dómu během vnějších oprav bylo nutné kryptu otevřít a zjistilo se, že uložené rakve jsou naprosto v havarijním stavu.

Jen tři ze čtyř katafalků však obsahují lidské ostatky, tělo kardinála Františka Ditrichštejna se v minulosti ztratilo.

„Odborníci spekulují, že už za třicetileté války Švédi kryptu vyrabovali a tělo bylo někde pohozeno a následně pohřbeno. Jiná verze ovšem tvrdí, že se tak stalo za josefínských reforem, kdy se rušily hřbitovy ve městě. Rakev tak měla být porušena a ostatky přeneseny do jiného hrobu,“ vysvětlil památkář Štěpán Sitek, který bude dohlížet na restaurátorské práce.

Katafalky pocházejí většinou z období baroka. „Měděná rakev arcibiskupa Trautmansdorfa je prostší. Arcibiskup se nechal balzamovat, proto je navíc vedle rakve ještě postavena nádoba na vnitřnosti,“ přiblížil Sitek.

Záměr olomoucké farnosti ovšem není jen otevřít muzeum. „Kromě prohlídky rakví budou mít návštěvníci i prostor pro meditaci a zamyšlení se nad otázkami života a smrti,“ upozornil šéf projektu.

Restaurátoři budou také pracovat na vlhkostí poškozené barokní fresce v boční kapli svatého Stanislava od významného moravského malíře Jana Kryštofa Handkeho. Obnovy se také dočkají nejpoškozenější části ze spodní výmalby katedrály. „Budeme restaurovat i mobiliář, především barokní lavice, intarzované skříně v zákristiích a novogotické zpovědnice v lodi kostela,“ popsal Sitek.

Díky norským penězům se katedrála dočká i nového osvětlení a elektroinstalace, která je v havarijním stavu.

„Žádost, kterou jsme posílali v říjnu toku 2006, nám uznali úředníci v plné výši. Získali jsme částku v celkové výši 994 600 euro. V korunách se tedy bude suma pohybovat kolem dvaceti pěti až dvaceti osmi milionů podle kurzu eura,“ uvedl vedoucí projektu Jindřich Suchánek.

Peníze z Norských fondů tvoří necelých osmdesát pět procent této částky, zbytek zaplatil Olomoucký kraj coby povinný spoluúčastník projektu, který je nyní ve fázi výběrových řízení a dokončen by měl být v prosinci 2010.

Připravuje se také hraný dokument o katedrále. „Výběrové řízení vyhrálo studio Velehrad, scénář filmu zatím však nebyl schválen,“ dodal Suchánek.

KAREL PÁRAL