Investor jim již při veřejném projednání stavby přislíbil, že v případě překročení hluku během zkušebního provozu upraví výkon elektrárny tak, aby hlukovou zátěž snížil.

„Nyní pracujeme na změně územního plánu. Vše bude do dvou týdnů a hned poté může investor požádat o další změnu územního plánu obce,“ uvedla starostka Jívové Milana Malíková.

Už dříve si udělala průzkum nejen v obci, ale i v okolí. „Osmdesát pět procent dotázaných proti stavbě nic nemá, v samotné Jívové je to ještě více,“ sdělila s tím, že ve větrnících vidí významný finanční přínos do obecní pokladny.

„Nikdo nám nic nedá a daňový pokles předpokládám kolem sedmnáct procent, musíme nějak zabezpečit chod obce,“ uvedla již dříve. Do obecní kasy by z provozu elektráren plynulo každoročně na čtyři sta tisíc korun.

Proti byli někteří rekreanti z Hraničných Petrovic, ale i samospráva ve Šternberku se vloni na jaře postavila proti výstavbě větrníků na Šternbersku. Podle úřadů sice technologie do krajiny v tomto území zasáhne, ale ne natolik, aby se nemohla postavit.

V Hraničných Petrovicích už nyní stojí dvě menší větrné elektrárny. Dalších devět se letos v létě roztočilo u nedaleké Horní Loděnice. Ta již jedná o stavbě dalších větrných elektráren s potenciálními investory. Důvod? Právě jistá každoroční finanční injekce do obecní pokladny.