Kdo se po letní pauze nemůže dočkat, až nazuje běžky, ten může zkusit sbalit starší model a vyrazit. Do víkendu by měl sníh v nejvyšších partiích vydržet.

„Sněžit začalo v osm hodin ráno a v tuto chvíli máme kolem pěti centimetrů," informoval po 15.hodině provozovatel hotelu a restaurace na Pradědu Tomáš Hrazdil.

„Na cestě z Hvězdy na Ovčárnu je sníh mokrý a od Ovčárny k vysílači je už souvislá sněhová pokrývka. Fouká, takže se tvoří návěje. Pozdě odpoledne má sněžit ještě hustěji," dodal.

Srážky až do víkendu

Na Pradědu se teplota během dne držela kolem minus čtyř stupňů Celsia a podle předpovědi by ve vrcholových partiích Hrubého Jeseníku mělo sněžit i nadále. I když půjde spíše jen o přeháňky.

„V polohách nad 1000 metrů nad mořem očekáváme ve čtvrtek srážky smíšené nebo sněhové. Během dne postupně od severovýchodu protrhávání oblačnosti a přeháňky jen ojediněle, v polohách nad 900 metrů smíšené nebo sněhové," uvedl meteorolog Roman Volný ostravského předpovědního pracoviště ČHMÚ.

V pátek předpokládají meteorologové v Jeseníkách četnější přeháňky, v polohách nad 1000 metrů nad mořem smíšené nebo sněhové.

„Stejně tak v sobotu budou místy přeháňky nebo občasný déšť, v polohách nad 1000 metrů srážky smíšené nebo sněhové,"dodal ostravský meteorolog.

První letošní zimní počasí přilákalo ve středu na Praděd desítky turistů.

„Až nahoru, do naší restaurace, dorazilo patnáct lidí. Čekáme, že o víkendu přijdou davy, protože se má vyjasnit, i když nahoře bude mrazivo," zval na zasněženou nejvyšší horu Moravy a Slezska Hrazdil.

„Kdo má doma staré „práskačky" a chce si zaběžkovat, má nyní možnost. Předpokládáme, že pokrývka vydrží minimálně do pondělí. Stopa se zatím dělat nebude," dodal Tomáš Hrazdil.