Sezona letos ve středisku začala dokonce dříve než v loňském roce, řekl v neděli ČTK provozovatel areálu Rostislav Procházka.

„Lidé už byli nedočkaví a také jsme zase chtěli začít lyžovat mezi prvními. Loni jsme sezonu zahajovali 27. listopadu. Dnes tu byli někteří nedočkavci už na devět hodin a postupně přibývají další," uvedl Procházka.

Lyžaři mají k dispozici jednu ze tří sjezdovek v délce zhruba 400 metrů. Musejí ale počítat s tím, že ji zatím nelze upravovat rolbou. Technický sníh pracovníci areálu připravovali už asi týden dopředu. V provozu není zatím ani lanovka, kterou ale chce provozovatel rozjet zřejmě již za týden. Lidé za snížený komfort zaplatí i nižší ceny. Zatímco v běžné sezoně stojí celodenní jízdenka 270 korun, nyní dospělí lyžují za stokorunu denně a děti za polovinu.

Například v nedalekém Petříkově se naopak na zasněžování teprve připravují. Zatím jim v tom bránilo inverzní počasí.

„Potřebujeme, aby v noci byly alespoň čtyři stupně pod nulou. Jsme nachystaní, ale dosud jsme děla nespustili. Když všechno dobře půjde, zahájíme sezonu kolem Mikuláše," uvedl provozovatel areálu Kaste František Kaštyl. Třeba v areálu v Hlubočkách nedaleko Olomouce již zasněžování zahájili.

Podle náčelníka Horské služby Jeseníky Michala Klimeše panuje na horách příznivé počasí. Je slunečno, teploty se pohybují mírně nad nulou. „Lidé využívají pěkného počasí k procházkám a podzimní turistice. Návštěvnost na horách je na toto období poměrně velká," uvedl Klimeš.

Loni začala v Jeseníkách sezona na konci listopadu, skončila první dubnový víkend. V porovnání s předchozími lety to bylo dříve. Na Ovčárně, v nejvýše položeném středisku, se totiž lyžuje tradičně až do konce dubna. Uplynulá zimní sezona se přitom příliš nevyvedla. Většina provozovatelů zimních středisek se potýkala s nízkou návštěvností, která byla podle některých nejhorší za posledních několik let. Odrazilo se na ní nejen neobvyklé zimní počasí s minimem přírodního sněhu, ale i otevření dalších nových areálů.