Upozorňují běžkaře, že trasy především na otevřených úsecích mohou být zaváté.

Na Ovčárně a v části Ramzové se musely kvůli silnému větru ve čtvrtek zastavit vleky.

Podle meteorologů bude vítr na horách ještě zesilovat. Očekávají v nárazech až sílu orkánu.

Na horách nyní chumelí a jsou tři až čtyři stupně pod nulou.

„Fouká silný čerstvý vítr, začínají se tvořit na otevřených úsecích závěje. Nedoporučujeme návštěvníkům dnes, a pokud to bude trvat, i v pátek hřebenové túry. Nebudou navíc projety ani všechny běžecké trasy. Pro provozovatele to v tomto počasí nemá ani smysl. Pokud se počasí zlepší, budou se snažit to upravit na víkend,“ řekl ČTK náčelník Horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš.

Někde museli zastavit vleky

Kvůli silnému větru se dnes musely v některých lyžařských areálech zastavit také vleky.

„Vleky jsou dnes mimo provoz, hrozně fouká. V pátek budeme už určitě jezdit,“ řekl ČTK zástupce střediska na Ovčárně Josef Figura mladší.

Silný vítr zastavil dnes ráno také druhou část lanového úseku z Čerňavy na Šerák v lyžařském areálu na Ramzové. V ostatních střediscích vleky jezdí.

„Zastavovat vleky jsme nemuseli. Vítr na vrcholku fouká lyžařům do zad, na vleku mají masáž obličeje zadarmo,“ podotkl s úsměvem provozovatel areálu v Branné Rostislav Procházka.

Záchranáři podle něj odklízejí následky větru, který v noci na Červenohorském sedle porazil tři stromy. Podle Klimeše zatím vítr není tak silný, jak se předpovídalo.

Vítr má ještě zesílit

Meteorologové však upozorňují, že bude teprve zesilovat.

„Nyní jsou na horách nárazy kolem 90 kilometrů za hodinu. Vítr bude zesilovat, na hřebenech to bude až 130 kilometrů za hodinu, v nárazech to už je síla orkánu. Navíc se musí počítat s vydatným a trvalým sněžením po celý den a s tvorbou sněhových jazyků a závějí,“ řekla dnes ČTK Hana Šeděnková z ostravského pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Vítr by se měl podle odborníků utišovat až v pátek k večeru. Kvůli hustému sněžení se dnes chystají horští záchranáři v terénu zjišťovat hrozbu pádu lavin. V Jeseníkách nyní platí druhý lavinový stupeň z pětibodové škály.