Ještě na podzim se chtějí pustit do náročné opravy hotelu Hvězda, kde přespolním nabídnou přes sedm desítek lůžek. Poté přestaví zdevastovaný areál pro zpracování břidlice na hipocentrum.

„Bobová dráha bude celoročně doplňovat již vybudovaný ski areál. Technologii jsme pořídili v Německu u největšího výrobce tohoto druhu zábavy na světě. Trať jsme se snažili zasadit do přírody, jednak aby nerušila krajinný ráz, ale aby zároveň byla záživná. Myslím, že se to podařilo," lákal Karel Tomeček ze společnosti Park Sportu Hrubá Voda, která chce do údolí Bystřice vložit čtvrt miliardy korun.

Odzkoušený a bezpečný systémNová sjezdovka a bobová dráha v Hrubé Vodě

Vloni se jí podařilo získat přes 30 milionu z evropských dotací. Pro dráhu šikovně využili terénního zlomu a rostoucích dřevin.

„Místy jede až ve výšce 10 metrů, částečně zabíhá do lesa a hájku. Ještě náš čeká výsadba stromů ve vnitřních částech oblouků dráhy. Bude to pěkné," dodal Tomeček.

Na koleje o celkové délce 850 metrů se sjezdem o délce 640 metrů o víkendu nasadí boby pro dvě osoby.

„Rychlost je limitovaná brzdným systémem vozíku – maximum je 40 kilometrů v hodině. Systém je odzkoušený a naprosto bezpečný. Je to nejlepší technologie, jakou jsme mohli pořídit," ujišťoval o bezpečnosti Tomeček.

Na začátku za dvackuZaváděcí cena jedné jízdy bude 20 korun.
 
„To dlouhodobě nebude udržitelné, ale ceník bude odrážet kupní sílu regionu.
Nepůjdeme na hladinu center v Krkonoších a jiných destinací. Vidím to do 40 korun," uvedl Karel Tomeček k provozu hlavní letní atrakce Hrubé Vody.

Boby, kterými investor ukončil první etapu ambiciózního projektu, chtějí nadšenci postupně doplňovat dalším vyžitím. Už o víkendu nabídnou koloběžky. Přichystali i doprovodný program

„Našim přáním je, aby lidé strávili příjemný víkend a děti i dospělí si v Hrubé Vodě zasportovali a zrelaxovali," do­dal.

Hotel, sruby i mlýnice

Už v listopadu se firma pustí do proměny zchátralého hotelu Hvězda.

„V druhé fázi začneme s rekonstrukcí a hotel se 70 lůžky bychom rádi otevřeli na letní sezonu 2015. Navíc nám byl schválen projekt na srubové ubytování na louce za hotelem s celkovou kapacitou dalších 48 míst. Mlýnice přijde na řadu na podzim příštího roku. Vše bude dokončeno do května 2015," informoval o harmonogramu projektu. Firma chystá i hospodu a zázemí u sjezdovky.

Podpora obce a obavy lidí

Vedení obce má radost z toho, že se projekt realizuje a slibuje si od něj zviditelnění zapomenuté lokality a její návrat do mapy vyhledávaných turistických cílů.Nová sjezdovka a bobová dráha v Hrubé Vodě

„Přitáhnou spoustu lidí z okolí, podporujeme je. Rádi bychom, aby Hrubá Voda byla rekreační zónou, už nikdy tam nebude průmysl, jak tomu bylo v minulosti," reagoval starosta Hluboček Ivo Černík.

„Podstatné je i to, že všechny budovy, které jsou ve velmi zchátralém stavu, by jinak spadly. Nikdo by do nich nechtěl dát peníze. Chvála bohu, že se toho tito lidé chopili a že jsou revitalizaci nakloněni. Není to jednoduché," uvedl.

Lidé a chataři v blízkosti areálu měli obavy, aby jim návštěvníci neparkovali pod okny a neblokovali vjezdy. Strachovali se i hluku z lanovky.

„S investorem jsme se dohodli na směně pozemků pro rozšíření sjezdovky na kopci a vybudování parkoviště u příjezdu do areálu. Vejde tam 150 aut," informoval starosta.

Co bude s nádražím?

Firma a obec se chtěly pustit i do rekonstrukce architektonicky cenné nádražní budovy v Hrubé Vodě – vstupní brány pro cestující po železnici.

„České dráhy ji prodávaly, ale z pohledu obce a sportovního areálu je to na mrtvém bodě. Bylo uplatněno předkupní právo ze strany nájemníků bytu v objektu, ale nemám poznatky, že by došlo k odkoupení," poznamenal Černík.

Spolupráce se školou

Rozvoj sportovního vyžití v Hrubé Vodě zaujal i vedení základní školy v Hlubočkách.

„Děti to určitě přitáhne, a pokud to bude možné, i v rámci školy bychom se chtěli s majiteli domluvit na možné spolupráci. Dovedeme si představit, že bychom v areálu strávili celý den, například Den dětí. Nejenže by žáci sportovali, ale také by se dozvěděli o přírodě, protože investor avizoval, že nabídne naučnou stezku s informacemi o vzácných druzích rostlin a obojživelníků v lokalitě," reagovala ředitelka školy Libuše Balášová