„Manžel šel do dílny a vtom se před ním na zemi mihnul had,“ popsala paní Jarmila Navrátilová.

Had v pytli

„Nejdřív jsem se lekl, v první chvíli se mi taky ten had zdál ještě větší, ale pak jsem sebral odvahu a pořádně si ho prohlédl,“ vykreslil neobvyklý zážitek pan František Navrátil.

Policii nevolal, rozhodl se plaza chytit sám.

„On se mě asi taky lekl, stočil se do klubka. Nejdřív jsem do něj šťouchl tyčí, a když jsem viděl, že nereaguje nijak agresivně, troufl jsem si ho sám chytit. Hodil jsem na něj pytel,“ doplnil detaily nedělního „lovu“ František Navrátil. Hada pak dal do terária a zavolal starostu.

Ten se prostřednictvím obecního rozhlasu obrátil na ostatní obyvatele Horky, nikdo se ale k vlastnictví plaza nepřiznal. „Myslím, že ten had není odsud, kdyby tady bydlel takový chovatel, asi bysme o tom věděli,“ mínil včera starosta Oldřich Nykl (ODS).

„Míváme tady nalezené psy, labutě, ale had tu ještě nebyl,“ dodal starosta. Mezitím se k Navrátilům postupně přišla podívat skoro celá ulice.

Podle porovnávání s obrázky v knihách došli místní k závěru, že jde snad o krajtu tygrovitou.

V zimě by zahynula

„Krajta tygrovitá je mezi našimi chovateli nejrozšířenější, mohla by to být ona. Možná se někomu zdálo, že už moc vyrostla, tak ji pustil do přírody,“ reagoval v telefonátu zoolog ze zoologické zahrady na Svatém Kopečku Milan Kořínek.

Dodal, že tento škrtič by člověka maximálně pokousal, to prý ale není nebezpečné. Podle zoologa by krajta v naší přírodě přežila do zimy, poté, když by teplota klesla k nule, by zahynula.

Je ale třeba dodat, že Milan Kořínek ani jiný odborník zatím novou atrakci Horky neviděli, takže dosud není jisté, o jakého tvora vlastně doopravdy jde.

Každopádně se mu v teráriu na dvorku daří, v pondělí odpoledne během pár minut spořádal potkana. Navrátilovi počkají, zda se někdo ozve, a potom hada zřejmě nabídnou jinému chovateli. Jinou možností je darovat jej zoologické zahradě.

„Plazy snad ještě bereme, zatímco třeba ptáky už ne,“ dodal zoolog Kořínek s poukazem na to, že zoologická zahrada rozhodně nebere od lidí všechny domácí mazlíčky, kteří se už omrzeli.

Aktualizováno: Na obrázky zveřejněné na webu Olomouckého deníku regovali chovatelé, podle kterých se jedná o užovku thajwanskou.