„Je to akce, kterou jsme asi před šesti lety začali dělat jako rodinou. Postupně se ale rozrůstala a přidávali se k nám sousedé. Později jsme to začali dělat jako veřejnou akci, nejprve chodil náš myslivecký kroužek, děti s rodiči, loni už nás ale za zlatým prasátkem šlo okolo osmdesáti," vysvětlil Stanislav Ošťádal, místopředseda spolku ProVás Hněvotín, který akci nachystal.

Děti s rodiči se sešli u obecního vánočního stromu a společně jdou po stopách zlatého prasátka, které se ve vesnici a v jejím okolí někde pohybuje a čeká na Štědrý den.

„Cestou dětem dává kontrolní otázky. Děti projdou vesnicí a cíl je v Hněvotínských skalách za vesnicí, kde si otázky vyhodnotíme. Tady v lesíku, pak prasátko přespává a děti jej hledají. Jsou u něho nachystané odměny a pak společně nazdobíme stromeček pro zvířátka. Navěsíme mrkvičky, jablíčka," pokračoval místopředseda spolku.

A účastníci byli spokojení.

„Účastníme se pravidelně, líbí se mi, že se sejde víc rodičů a dětí, všichni z toho mají velkou radost," řekla Martina Vačková, která soutěžila se svými dvěma syny.

Taky David a Jakub Čunderlovi byli spokojení a otázky se jim tentokrát zdáli lehké.

„Soutěž se nám moc líbí," shodli se kluci.

Není to ale jediná akce, kterou spolek ProVás Hněvotín na letošní Vánoce nachystal. Na Štědrý den budou v místním kostele k vidění kulisy betléma, který malovali hněvotínské děti. Poprvé byl betlém představený veřejnosti při rozsvěcení obecního vánočního stromu.

„Domluvili jsme se s naším panem farářem, že betlém nainstalujeme přes Vánoce v kostele a na Štědrý den se tam bude vůbec poprvé konat dětská mše a bude tam i dáno požehnání našemu betlému," dodal ještě Stanislav Ošťádal s tím, že mše je naplánovaná na 15 hodin.¨

Betlém si lidé mohou v kostele prohlédnout vždy hodinu před bohoslužbami a hodinu po bohoslužbách, o nedělích a svátcích, tedy v době od 8.30 do 9.30 a potom zase od 10.30 do 11.30 hodin, po celou dobu vánoční.