„Vydal se na patnáctikilome­trovou trasu a okolo deváté hodiny už byl zpět. Celou trať běžel," popisoval ranní příhodu hlavní pořadatel Zdeněk Svozil. I přes nepříznivé počasí se na několik různě dlouhých tratí vedoucích přírodou Nízkého Jeseníku, v sobotu vydalo celkem tři sta lidí. Nejčastěji od Kulturního domu v Mariánském Údolí, místní části Hluboček na Olomoucku, vycházeli na cestu patnáct kilometrů dlouhou. „Počasí není špatné, jen kdyby nepršelo. Pod mrakem je totiž nejideálnější počasí. Ale, jak my turisté říkáme, není špatné počasí, jsme jen nevhodně oblečení," pokračoval pořadatel.

Na turistickou akci, které se letos účastnilo i devět cyklistů, se sjíždí lidé z různých koutů naší země, ale ani místní ji neopomíjejí. „Chodím pravidelně, alespoň už po dvacáté. Vydali jsme se na patnáctku, letos poprvé, tak musíme pozvolna, pak se budou kilometry zvyšovat. Počasí nám nevadí, jsme na to zvyklí a jsme pořádně oblečení," řekl Jiří Peřina z Olomouce.

První moraviánští chodci se začali na základnu v Mariánském Údolí vracet po obědě, poslední by se měli vrátit okolo šesté hodiny. „Vrací se mokří, promrzlí. Některé v Lošově chytla průtrž mračen. Ale i přes horší počasí, je účast dobrá," okomentoval odpoledne letošní třiačtyřicátý ročník Zdeněk Svozil.