Jinak to ani nejde. Konkurenční tlak středisek v jedné obci je obrovský a zaostat za druhým by mohlo odsunout slabšího hráče na okraj zájmu vyznavačů zimních sportů.

Podle Ski Areálu Hlubočky, který v údolí Bystřice funguje delší dobu, však do soutěže vstupuje obec. Tvrdí, že straní „Hrubce“ a rozvoji hlubočského centra nepřeje.

Ski Areál Hlubočky aktuálně potřebuje stavební povolení na terénní práce spojené s prodloužením sjezdovek.

Lyžařům a snowboardistům chce nabídnout sedačkovou lanovku, kterou má jeho konkurent v Hrubé Vodě.

Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na parádní festivaly, slavnosti, závoďáky i pivo

Straní obec konkurenci?

V pondělí bylo na úřední desce hejtmanství zveřejněno, že záměr „Rozšíření a modernizace Ski Areálu Hlubočky“ čeká takzvané zjišťovací řízení podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.

„Vleky jsou odsouzeny k zániku, lidé dnes chtějí lanovky,“ vysvětloval zamýšlenou novinku David Jarmar.

V původním návrhu projednávaných terénních úprav středisko ještě plánovalo vlek, ale na plošinu na kopci se podle provozovatele vlek ani nevejde. Proto přišli se změnou.

Sedačková lanovka by měla 600 metrů a stála by v místech stávající pomy.

„Obec ji nechce. Tvrdí, že areál je malinký na to, aby na kopci byla lanovka,“ uvedl jednatel společnosti.

Je přesvědčen, že obec straní konkurenci. Ta v posledních letech investovala desítky milionů korun do nejzchátralejšího koutu Hluboček-Hrubé Vody, kde vybudovala moderní sportovně relaxační areál.

„Na Hrubé Vodě nevadí nic, měnil se kvůli nim územní plán, zatímco v našem případě jsou ke všemu námitky, naposledy při projednávané výjimce z chráněných živočichů.,“ dodal s tím, že hlubočská lanovka není aktuální zřejmě ani pro příští sezonu, a to i z finančních důvodů.

Vizualizace nového toboganu na olomouckém krytém bazénu
Bazén v Olomouci dostane úplně nový tobogán. Stavba začne brzy

Starosta: Proti lanovce nic nemáme

Starosta Ivo Černík za KSČM odmítl, že by obec šla na ruku jednomu středisku a bránila rozvoji druhého. Na ochranu přírody podle něj naráží jeden i druhý investor. Areály leží v Přírodním parku Údolí Bystřice s řadou chráněných druhů rostlin a živočichů.

„Do řízení nezasahujeme, pouze dáme vyjádření, když jsme vyzváni příslušným orgánem jako účastník řízení. Proč bychom neměli mít zájem na rozvoji obou areálů? Pro obec je jen dobře, pokud se jim bude dařit,“ reagoval.

„Nemáme nic proti zamýšlené lanovce,“ prohlásil s tím, že v tomto případě jde o věc mezi státní správou, konkrétně stavebním úřadem, a investorem.

Podle místních na lyžařském kopci vadí skládka materiálu jako taková, za který provozovatel inkasuje peníze, a jeho objem.

Sportovní hala UP v Olomouci se opravuje.
Rekonstrukce sportovní haly UP začala. Časem přibude i bazének

Hrubka: protažení sjezdovky nahoru

Rozšíření zimního vyžití již připravuje i majitel střediska v Hrubé Vodě. Investovat chce miliony korun.

Plánuje lyžaři netrpělivě vyhlížené protažení sjezdovky na lesní pozemky nad stávajícím areálem a prodloužení zasněžovacího systému.

Stávající sedačka by měla být delší o zhruba 500 metrů.

Krajský úřad však v červenci požádal o dopracování podkladů k záměru, který bude projednáván podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Vytýkal například nejasnosti kolem druhé retenční nádrže na vodu pro výkonný zasněžovací systém.

Podle Karla Tomečka z vedení společnosti Park Sportu Hrubá Voda nejde o nic zásadního. Doplněné podklady předloží v nejbližších týdnech, nejpozději do konce roku.

„Pracujeme na tom. Je potřeba doplnit nějaké studie, což si vezme nějaký čas. Víceméně jde o formální dopracování projektu. Nic, co by mělo ohrozit záměr, který bychom chtěli začít realizovat v příštím roce. Rozšíření aktivit a protažení sjezdovek ještě zvýší atraktivnost našeho střediska,“ uvedl Tomeček.

Odmítl, že by měl od obce nějaké výhody proti konkurenci. „To snad ani komentovat nebudeme,“ reagoval.

Kamzíkova stezka - krkolomné prolézačky v korunách stromů v rekreačním Parku sportu v Hrubé Vodě
Kamzíkova stezka otevřela. Takto se prolézá třináct metrů nad zemí