Nové dopravní značky upozorňující na děti a doporučující snížení rychlosti jízdy jen na 30 kilometrů v hodině jsou v Droždíně nainstalovány od konce října.

„Přestože je tam značení umístěno velmi krátce, už se začíná projevovat příznivý efekt. Řidiči na značky reagují a projíždějí pomaleji. Jsme rádi, že se rychlost projíždějících automobilů snižuje,“ řekl předseda komise Rostislav Hainc.

Obyvatelé Droždína si podle něj na vysokou rychlost projíždějících vozidel stěžují dlouhodobě.

Komise tamní městské části tento problém řeší opakovaně a usiluje o nový kruhový objezd v křižovatce ulic Pplk. Sochora, Gagarinova a U Cihelny.

Loni si droždínští vyrobili tři figuríny dopravních policistů, kterými se snaží šoféry zpomalit.

„Oslovili jsme místního truhláře, aby nám s tím pomohl. Já jsem si lehl na podložku, pak mě obkreslili a truhlář podle nákresu figurínu vyřezal. Všechno nás to vyšlo jen asi na tři tisíce korun,“ vzpomněl Rostislav Hainc.

Školáci je pomalovali a oblékli

Konečný vzhled pak figurínám dali místní školáci. Ti je pomalovali a oblékli do reflexních vest.

„Děti se do toho zapojily rády. Obzvlášť, když potom viděly, že ´policisté´ byli rozmístěni v ulicích a mají smysl, protože řidiči opravdu zpomalují,“ poznamenala ředitelka školy Kateřina Konečná.

Figuríny policistů oblečených v reflexních vestách na šoféry „zabraly“, oblíbené jsou také u místních občanů.

„Efekt tam určitě je, řidiči je vidí z dálky a sundají včas nohu z plynu. Naši ´policisté´ jsou populární také v okolí. Občas se stane, že nám je někdo přemístí jinam. Jedna z figurín dokonce skončila až v Samotiškách, museli jsme ji vrátit zpět k nám do Droždína a lépe připevnit,“ dodal předseda komise městské části.

Nový kruháč?

Zvýšit bezpečnost chodců a zklidnit dopravu v Droždíně má především nový kruhový objezd v ulicích Pplk. Sochora, Gagarinova a U Cihelny. Studie je hotová již od loňského roku, projektová dokumentace se nyní připravuje.

„Na říjnovém zasedání komise městské části byli občané s projektem na novou okružní křižovatku seznámeni. Pokud vše půjde hladce, mohly by stavební práce začít na jaře příštího roku,“ doufá Rostislav Hainc.