Nové dopravní značky upozorňující na děti a doporučující snížení rychlosti jízdy jen na 30 kilometrů v hodině jsou v Droždíně nainstalovány od konce října.

„Přestože je tam značení umístěno velmi krátce, už se začíná projevovat příznivý efekt. Řidiči na značky reagují a projíždějí pomaleji. Jsme rádi, že se rychlost projíždějících automobilů snižuje,“ řekl předseda komise Rostislav Hainc.

Knihovnička na autobusové zastávce v Olomouc - Droždín.
Prima nápad. V Droždíně mají na zastávce knihovničku. A moc si ji chválí

Obyvatelé Droždína si podle něj na vysokou rychlost projíždějících vozidel stěžují dlouhodobě.

Komise tamní městské části tento problém řeší opakovaně a usiluje o nový kruhový objezd v křižovatce ulic Pplk. Sochora, Gagarinova a U Cihelny.

Loni si droždínští vyrobili tři figuríny dopravních policistů, kterými se snaží šoféry zpomalit.

„Oslovili jsme místního truhláře, aby nám s tím pomohl. Já jsem si lehl na podložku, pak mě obkreslili a truhlář podle nákresu figurínu vyřezal. Všechno nás to vyšlo jen asi na tři tisíce korun,“ vzpomněl Rostislav Hainc.

Svatomartinské trhy 2019 na Horním náměstí v Olomouci
Svatomartinské trhy zaplnily centrum Olomouce. Takto to tam žije

Školáci je pomalovali a oblékli

Konečný vzhled pak figurínám dali místní školáci. Ti je pomalovali a oblékli do reflexních vest.

„Děti se do toho zapojily rády. Obzvlášť, když potom viděly, že ´policisté´ byli rozmístěni v ulicích a mají smysl, protože řidiči opravdu zpomalují,“ poznamenala ředitelka školy Kateřina Konečná.

Figuríny policistů oblečených v reflexních vestách na šoféry „zabraly“, oblíbené jsou také u místních občanů.

„Efekt tam určitě je, řidiči je vidí z dálky a sundají včas nohu z plynu. Naši ´policisté´ jsou populární také v okolí. Občas se stane, že nám je někdo přemístí jinam. Jedna z figurín dokonce skončila až v Samotiškách, museli jsme ji vrátit zpět k nám do Droždína a lépe připevnit,“ dodal předseda komise městské části.

Rozestavěný most u Bristolu v Olomouci - 11. října 2019
Most u Bristolu už má termín otevření

Nový kruháč?

Zvýšit bezpečnost chodců a zklidnit dopravu v Droždíně má především nový kruhový objezd v ulicích Pplk. Sochora, Gagarinova a U Cihelny. Studie je hotová již od loňského roku, projektová dokumentace se nyní připravuje.

„Na říjnovém zasedání komise městské části byli občané s projektem na novou okružní křižovatku seznámeni. Pokud vše půjde hladce, mohly by stavební práce začít na jaře příštího roku,“ doufá Rostislav Hainc.

Křižovatka Okružní a Hněvotínské ulice v Olomouci
Z křižovatky na Okružní bude rondel. Ale ne u vodojemu