V sobotu jej, už coby čtyřicátník, spolu s dalšími dvěma kamarády dával na své místo znovu. Ostatně, za těch pětatřicet let nevynechal ani jediné Vánoce.

Deset hodin práce

„Betlém stavíme tři, letos jsme začali v devět ráno a asi v sedm večer jsme skončili. Šlo to rychleji, nedělali jsme žádné úpravy. Loni jsme jej připravovali déle, trochu jsme ho snižovali, aby i menší děti viděly víc na domeček,“ říká Chrudina.

Kolik postav má asi čtyři metry vysoká a zhruba tři metry široká vánoční scenérie, však nikdy nepočítal.

„Zajímavé však je, že je složená z několika betlémů. Malé figurky se postavili úplně nahoru do města, větší se rozmístily po pastvinách a největší postavičky jsou vepředu, úplně u chaloupky,“ popisuje.

Podotýká, že betlém nikdy nepostaví stejně.

„Myslím si, že je dokonalý a není na něm už co měnit. Domky rozmisťujeme stylem, že první a druhý podává a třetí staví. Město rozmístíme pokaždé jinak a ovečky i figurky také. Není na to přesná šablona,“ říká Chrudina a vysvětluje, že důležitou a nedílnou součástí je i mech.

Na podzim pro něj chodí do lesa a říká, že ideální je ten dvouletý. Dostane se totiž do kůry stromu a jde tak lépe odloupnout.

Jesličky složil spolu se svýma dvěma kolegy uplynulou sobotu. Bez něčí pomoci je však stavěl asi jen jednou.

„Nikdy jsem nevynechal. Když jsem byl na vojně, tak jsem měl štěstí, že jsem zrovna dostal dovolenku. To už si všichni mysleli, že betlém nebude. Ale tehdy se cvičila spartakiáda, tak jsme dostali čtrnáct dní před Vánocemi volno a stihl jsem jej postavit,“ vzpomíná.

Nová generace

„Je škoda, aby nebyl v kostele k vidění, je opravdu pěkný. Kdyby někdo z nás vypadl, zvládl by ho rozestavit i jeden, ale trvalo by mu to delší dobu. Už teď beru s sebou syna, vybaluje figurky nebo nosí kameny,“ doplňuje Chrudina.

V Července bude kostel svatého Alfonse otevřen k prohlídce betlému 25. prosince od 14 do 18 hodin a jesličky budou zdobit jeho prostory do 2. února.