Příští čtvrtek, tedy za osm dní, začnou tradiční vánoční trhy s bohatým kulturním programem.

Lidé ve stáncích nakoupí nerůznější vánoční zboží od dekorací, svíček, dárků až po řemeslné výrobky a punč. Ten letos zdraží.

Vánoční městečko se začalo rodit už minulý týden, kdy řemeslníci smontovali prvních devět dřevěných budek.

V úterý už navezli další materiál a ve stavbě pokračovali. Během dopoledne vyrostla řada u radnice místo parkoviště pro vedení města a u domu U Zlatého jelena.

„Stánky budujeme po etapách. V pondělí už by měly být všechny postavené,“ popsal za pořadatele Pavel Vysloužil.

Stánky budou letos kvůli archeologickému průzkumu na Dolním náměstí umístěné trochu jinak něž loni. Celkově jich bude čtyřiaosmdesát.

Dřevěné boudy doplní také menší řemeslné stánky, těch bude letos osmnáct. Lidé si na jarmarku nakoupí zhruba stejný sortiment jako minulý rok.

Vybírat mohou vánoční dárky i věci pro radost. Během trhů se také mohou na náměstí občerstvit.

„Dáme opět možnost olomouckým restauratérům, aby předvedli své umění a lidem nabídli speciality,“ vysvětlil Vysloužil.

close zoom_in

Punč zdraží na třicet

Krom jídla mohou lidé zajít také do šestnácti stánků na oblíbený punč. Letos je čeká ale nemilé překvapení. Oproti loňsku totiž o pět korun podraží.

Minimální cena, za jakou mohou horkou tekutinu prodejci podle nájemní smlouvy prodávat, teď činí třicet korun.

„Stanovení minimální ceny je běžné na všech větších kulturní akcích. Jde nám o to, aby prodejci záměrně hodnotu punče nepodceňovali. Chceme také udržet kvalitu nápoje,“ vysvětlil Vysloužil.

V pětikorunovém zdražení se promítá zvýšení cen energií a vstupních surovin, ale také dražší kelímky.

„Jedna koruna z punče pak jde na charitativní sbírku. Z jejího výtěžku pořídíme malý byt pro děti, které odcházejí z dětského domova,“ objasnil Vysloužil.

Mig21 i Stracené ráj

Letos zahájí jarmark tradiční rozsvěcení vánočního stromu na Horním náměstí, které připadá na 24. listopadu.

Strom náměstí ozdobí ale už 18. listopadu, kdy jej přivezou z Velké Bystřice. Je to smrk.

„Je vyšší, než byl strom vloni, a pro rodinu, která nám jej nabídla, má zvláštní význam. Sazenička smrku pochází z Tater, odkud si ji rodina přivezla, když se jim před pětatřiceti lety narodila dcera,“ informovala mluvčí radnice Jana Doleželová.

Vánoční trhy, které potrvají až do 23. prosince, nabízí také bohatý kulturní program.

Během prosince si lidé užijí repertoár Františka Nedvěda, vystoupení skupin Turbo, Stracené ráj, No Name či Mig 21. Dětem zahraje několik divadelních souborů. Všechny koncerty i představení jsou zdarma.

Společnost Kulturní Olomouc se ujala organizování vánočního jarmarku poprvé loni, kdy se svým návrhem vyhrála výběrové řízení vyhlášené olomouckou radnicí. Smlouvu má uzavřenou na pět let.