„Obchodníci na náměstí mě štvou už dlouho. Když jdu z práce na oběd, tak mě zastaví minimálně pět lidí, kteří po mě chtějí peníze nebo mi něco nabízejí. Otravuje mě to,“ říká pětadvacetiletý Tomáš Slunský z Olomouce.

Podobně jako velké množství dalších obyvatel krajského města tak reaguje na zástupy obchodníků, kteří nabízejí své služby či zboží přímo na náměstí.

Olomouc totiž nemá žádnou vyhlášku ani nařízení, která by pochůzkový a podomní prodej regulovala.

Naopak v Uničově se lidé na ulici ani doma s otravnými obchodníky nesetkají. Od půlky srpna zde totiž začne platit nové nařízení, které prodej mimo kamenné obchody zakáže.

Samospráva se tím bude muset zabývat

Během procházky po Dolním a Horním náměstí v Olomouci mohou lidé narazit na davy obchodníků, kteří své služby či zboží nabízejí takzvaně z ruky do ruky.

Setkat se zde mohou například s prodejci parfémů či nabídkami služeb různých pojišťoven, mobilních operátorů a dalších společností.

„Když budu něco chtít, tak si zajdu do kamenného obchodu, nepotřebuji, aby mě při cestě do práce zastavilo deset mladých a provizechtivých pracovníků jakékoli organizace. Je mi protivné je stále odmítat,“ podotkla další Olomoučanka Kateřina Malá.

Olomoucká radnice stížnosti obyvatel města také zaznamenala. Přesto zatím žádné nařízení, které by prodej na ulici regulovalo nebo zakázalo, nemá.

„Bohužel těchto prodejců v poslední době v centru města stále přibývá a občas si lidé začínají stěžovat. Samospráva se tedy pravděpodobně bude muset touto problematikou zabývat a zvážit, zda je nutné přijímat v této věci nějaká opatření a pochůzkový prodej, případně i podomní prodej, regulovat příslušnou obecně závaznou vyhláškou,“ vysvětila tisková mluvčí olomoucké radnice Jana Urbaníková.

V Uničově na ulici nabízet nic nesmíte

Naopak v Uničově už obyvatele města prodejci neotravují. Radní zde totiž pochůzkový prodej zakázali. V minulém týdnu se také shodli, že novým nařízením nepovolí obchodníkům nabízet lidem zboží přímo na prahu jejich domovů.

„Pochůzkový prodej jsme zakázali už před nějakou dobou, protože lidé si stěžovali, že je obchodníci na ulici obtěžují. V poslední době se nám začali množit také upozornění, že roste počet podomních prodejců,“ vysvětlil mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.

Podle mluvčího se objevovaly také případy, kdy dvě prodavačky nabízely u dveří zboží, jedna kupujícího zabavila a druhá se dostala do bytu a vykradla jej.

„To byly hlavní důvody, proč od půli srpna začne platit v Uničově nové nařízení. Nyní budou mít městští strážníci alespoň nějaký nástroj, jak proti podomním obchodníkům zakročit. Mohou jim udělit pokuty. V případě, že se lidé s obchodníky setkají, tak se mohou ozvat na stanici městské policie a nahlásit je,“ doplnil Juráň.

Šternberk podomní prodej zakázal

Ve Šternberku mají dlouhá léta zakázaný podomní prodej, s obchodníky v centru však problémy nemají, proto žádná vyhláška ani nařízení tento druh nabídky zboží či služeb neupravuje.

„Jednu dobu se nám začali na radnici množit stížnosti na obchodníky, kteří obyvatele města obtěžovali přímo u nich doma. Proto jsme vydali nařízení, které prodej zakázalo. Přímo na ulici se však s obdobnými obchodníky nesetkáváme a ani obyvatelé Šternberka se nám kvůli takovým problémům neozývají, takže pochůzkový prodej jsme předpisem upravovat nemuseli. Nicméně, kdyby se začali připomínky objevovat, tak se tím samozřejmě budeme zabývat,“ uvedla tajemnice městského úřadu ve Šternberku Naděžda Studecká.