Během pátečního odpoledne se to nejzajímavější odehraje v sále Reduty.

Zazní Moravská Veselka, koncert Josefa Zímy a Pavlíny Filipovské a slavnostní galakoncert Má vlast v podání Moravské filharmonie Olomouc.

Od 18:30 budova radnice na Horním náměstí ožije patnáctiminutovou audiovizuální show Českoslovenští hrdinové 1918-2018, která kombinuje videomapping s divadelními výstupy.


Sobotní program oslav na Horním náměstí se odehraje v režii Univerzity Palackého.

Odstartuje ho dopolední dobová rozcvička, připraven bude Československý vědomostní kvíz a jako hudební doprovod vystoupí univerzitní sbor Ateneo, swingová kapela New Street Band nebo Tomáš Kočko a Orchestr.

Večer pak sál Moravské filharmonie rozezní na koncertě Českého rozhlasu Olomouc jeden z nejvýznamnějších světových koncertních kytaristů Štěpán Rak, který vystoupí se svým synem, kytaristou a písničkářem, Janem-Matějem Rakem.

Potom bude následovat koncert legendy československé hudby Pavola Hammela se skupinou Prúdy. Oba koncerty se budou přenášet na Horním náměstí na velkoplošnou obrazovku.

Podívejte se: Jak Olomouc slavila 90 let republiky v roce 2008

Neděle se swingem i ohňostrojem

V neděli hodinu před polednem proběhne u pomníku T. G. Masaryka na Žižkově náměstí hlavní pietní akt včetně slavnostního položení věnců k památníku prvního československého prezidenta.

Celé odpoledne pak bude na Horním náměstí vyhrávat muzika, o kterou se postará například Richard Pogoda, Olomoucký Swingband či Red Socks Orchestra. Oslavy 100 let republiky pak v 19 hodin završí ohňostroj.

V rámci víkendového doprovodného programu se zájemci mohou těšit na přehlídku historických automobilů, prvorepublikový biograf, dobovou módní cyklopřehlídku, interaktivní čtyřmetrovou mapu Československa, dvě výstavy ve Vlastivědném muzeu o legionářích či představení v Divadle na cucky a Divadle Tramtarie.

Olomoucí bude jezdit parní vlak, historická tramvaj i autobus.

Od minulého týdne také mohou kolemjdoucí na Horním náměstí obdivovat umělecké dílo Rounded od Jana Dostála, výstavu dobových fotek i tématickou květinovou výzdobu podloubí radnice. 

PODROBNÝ PROGRAM OSLAV 100 LET REPUBLIKY V OLOMOUCI ZDE