Lidé tak budou moci třídit a nosit plasty, papír či sklo na tři místa: na tržnici, do Lafayettovy ulice a na třídu Svobody.

Vyhloubení a instalace velkoobjemových nádob vyjde radnici na tři miliony korun. Nyní hledá firmu, která kontejnery ve středu města umístí.

Barevné nádoby na tříděný odpad nejsou v centru podle pravidel městské památkové rezervace povolené. Radnice proto do dvorů některých domů instalovala menší nádoby. Ty ale nestačí. Pokud tedy chtějí lidé třídit, musí se často vydat s odpadkovými koši až do vzdálenějších částí města.

Marie Panáčková, která bydlí poblíž Dolního náměstí, se snaží separovat plasty, sklo i papír.

„Kolikrát jsme museli sednout do auta a jet třeba až k nádraží. Podzemní kontejnery v centru bych uvítala,“ popsala padesátiletá Olomoučanka.

Radnice proto po vzoru jiných českých měst začala uvažovat nad podzemními kontejnery. Projekt připravuje už dva roky. Nyní vyhlásila výběrové řízení na dodavatele podzemních nádob, které pojmou až tři metry krychlové smetí.

„Podzemní stanoviště na tříděný odpad se již v několika městech v historické zástavbě úspěšně vybudovala. Jde například o Prahu, Hrade Králové, Brno, Uničov či Šternberk,“ popsala mluvčí radnice Jana Doleželová.

Lafayettova, třída Svobody, Aksamitova

V centru budou moci lidé nosit odpad na tři místa. Jedno bude na Aksamitově ulici u tržnice, druhé na křižovatce ulic Lafayettova a třída Svobody a třetí pak poblíž jednoty na třídě Svobody.

Stroje vyhloubí díry a do nich zasadí nádoby na sklo, papír i plasty. Na povrchu vypadají sběrníky jako obyčejné odpadkové koše nebo připomínají menší barvené nádoby.

Pro pořízení speciálních kontejnerů se radní rozhodli, protože lidé o další místa a nádoby na tříděný odpad měli zájem. Dotazovali se na technických službách.

„Navíc podzemní kontejnery přesně zapadají do naší strategie odpadového hospodářství, kdy se snažíme po celém městě rozšiřovat počet sběrných míst. Uvažujeme také o tom, že by se po rekonstrukci staly součástí Dolního náměstí,“ podotkl už před časem náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

O prázdninách se už bude třídit

Podzemní sběrníky vyjdou na tři miliony korun, část by měla pokrýt dotace ze Státního fondu životního prostředí. Její přesnou výši však zatím radní neznají. Měla by však pokrýt zhruba čtyřicet procent nákladů.

„Lidé by mohli kontejnerů využívat zhruba v polovině letošního roku,“ podotkl náměstek primátora Jan Holpuch.

Velmi dobré zkušenosti s podzemními nádobami mají v Uničově, kde jich lidé mohou využít necelou třicítku. Sypat separované smetí mohou i obyvatelé Šternberka. Ve městě bude čtrnáct sběrných míst.