Při silnějším větru se větve stromů lámaly a padaly na silnici. Ohrožovaly i cyklisty, těsně kolem stromů totiž nyní prochází i nedávno vybudovaná cyklostezka spojující Olomouc s obcí pod Svatým Kopečkem.

Obyvatelé Samotišek řešení tamní radnice vítají.

„Stromy jsou opravdu nebezpečné. Často jezdím kolem nich v autě a mám strach, aby na mě nespadla nějaká větev. Když fouká silnější vítr, je pak totiž olámaných větví plná silnic. Lípy jsou sice historické a patří k naší obci, ale bude lepší je vykácet a vysadit nové,“ řekl padesátiletý hodinář ze Samotíšek František Krejčí.

Radní se snažili stromy před kácením uchránit.

„Několikrát jsme je prořezávali, ale nepomohlo to. Museli jsme se rozhodnout pro kácení, protože lípy jsou opravdu nebezpečné. Jsou už staré, prohnilé a celkově ve špatném stavu. Navíc tam teď vede cyklostezka a větve by na ni mohly spadnout,“ uvedl starosta Samotíšek Luboš Gloser.

Lípy jsou poničené i mechanicky ze strany silnice.

„Jsou napadené i houbovou nákazou, takže jsou celé proschlé. Chtěli jsme snížit koruny stromů, nebo provést radikální řezy, ale rozhodli jsme se, že bude lepší je nahradit novými,“ uvedla Jitka Štěpánková z odboru životního prostředí olomoucké radnice.

Místo osmi vzrostlých lip srdčitých starých osmdesát až sto let o průměru kmenů od 120 do 325 centimetrů, budou vysazené nové lípy srdčité se zapěstovanou korunou o obvodu kmene čtrnáct a ž šestnáct centimetrů.

„Kácet začneme nejdříve v dubnu nebo v květnu, zatím totiž poptáváme firmy. Náhradní výsadbu stromů už na jaře asi nestihneme, takže je vysadíme až na podzim,“ uvedla Pavlína Hanzlíková z odboru investic olomouckého magistrátu.