Výjimkou nebyla ani víkendová akce Smržické vandr. Střídmý chlapík z vesničky, kterou protíná dálnice D46, si vyšlápl na jedenáctikilometrovou túru.

"Vandru se účastním pravidelně, ještě i v době, kdy se startovalo v Prostějově. Většinou jsem ale jezdil na kole, teď už se jdu jen projít," usmíval se před startem fyzicky mimořádně disponovaný senior.

VIDEO: Smržický vandr 2024

Zdroj: Zdeněk Vysloužil

Vždycky tu nejdelší trasu

"Na kole jsem pravidelně dával těch devadesát kilometrů. Na start jsem jel z domu, takže to dalo dohromady tak 120 až 130 kilometrů. Proč bych se šetřil, když to šlo," prozradil Deníku vášnivý cyklista.

Láska ke kolu přišla ale až v důchodu.

"Já se nikdy nevyhýbal pohybu, ale jezdit na kole jsem začal až ve třiašedesáti letech. Jednalo se o celodenní výlety. Celou Hanou mám projetou křížem krážem," pochlubil se Jaroslav Punčochář.

Na okraji Mezic, část Nákla, vyrostl samoobslužný Moštovník, kde se za dvacku mohou kolemjdoucí občerstvit ovocnou šťávou.  19. května 2024.
Ve vsi u Olomouce vyrostl Moštovník. Načepovat si můžete ovocnou šťávu z Hané

Začal se tužit po padesátce

"Já vůbec neměl předpoklady pro dlouhé žití. Měl jsem skvrny na plících, každý rok minimálně tři angíny. Profesí jsem hodinář a platilo na mě přísloví ´zmrzlý jako hodinář´," culil se.

Říká, že dbát o sebe začal po padesátce.

"Začal jsem se otužovat a cvičit. Tehdy jsem si vzpomněl na vojenské rozcvičky. Od té doby každý den ráno vyběhnu na dvůr, cvičím a problémy zmizely," vzpomíná na vojnu.

Alkohol Jaroslav Punčocář neodmítá, ale mluví o střídmosti.

"Pivko si dám, ale už to není žádné opíjení, to opravdu ne. V jídle se nijak neomezuji. Nejdůležitější je být pořád v pohybu," uzavřel Jaroslav Pančochář.

Jubilejní 20. ročník, zapsal v sobotu 18. května populární turistický pochod Smržické vandr. 18.5. 2024
VIDEO: Okolo Velkého Kosíře vandrovaly všechny generace. Podívejte se