Dominantním záměrem je zviditelnění a vyzdvižení řeky jako hlavní tepny centra města. V budoucnu také chtějí spolupracovat s veřejností, která má ze zákona možnost se na územním plánu připomínkami a náměty podílet.

Renomovaná architektonická kancelář zná Olomouc velmi dobře. Před prázdninami vyhráli výběrové řízení na zpracovatele nového dokumentu. Základní témata, podle kterých budou tvořit, představili nyní.

„Principy přístupu k tvorbě nového územního plánu lze rozdělit do pěti hlavních témat, která jsou navzájem propojená. První je kompaktnost. Ta řeší otázku, kam by se mohla Olomouc dále rozvíjet. Město má již dlouho dané své hranice, proto chceme zahušťovat to, co v nich už je. Zlepší se tak pěší dostupnost, bezpečnost a mohou se rozvíjet sousedské vztahy,“ přiblížil architekt Jakub Kynčl.

Dalším velkým tématem je snaha o napravení dědictví komunistického režimu, který z města udělal soubor jednoúčelových lokalit a rozbil fenomén městského života.

„Panelová sídliště degradovala části města na pouhé noclehárny bez dalšího zázemí. Také průmyslové areály uzavírají značnou část města. To je nutné odstranit a vrátit se k promíšeným funkcím, aby se na jednom území dalo bydlet, pracovat i chodit za zábavou,“ vysvětlil Kynčl.

Dalším motivem je vytvoření menších subcenter, která by neměla konkurovat historickému centru, ale doplňovat jej nabídkou každodenních služeb.

„Také bychom chtěli zapojit řeku Moravu do života občanů. Nesmíme však zapomínat, že řeka může také ubližovat, proto je třeba se zaměřit na budování kvalitních protipovodňových opatření. Posledním z hlavních témat je přesné definování veřejného a soukromého prostranství,“ doplnil Kynčl.

Architekti také chtějí dát prostor rozvoji podnikatelského prostředí a omezit tranzitní dopravu ve vnitřním městě.

Primátor města Martin Novotný zdůvodnil jedenáctimilionovou investici do tvorby územního plánu města tak, že je jednak dána zákonem a jednak je stávající dokument již zastaralý.

„Územní plán, který nyní využíváme je z devadesátých let. Ke změně dochází kvůli novému stavebnímu zákonu, který obcím určuje vytvořit nový dokument. Druhým důvodem je, že je stávající plán je zastaralý, přeurčený, nepočítá s požadavky dnešní doby. V devadesátých letech nikdo nemohl předpovědět, co bude dnes důležité,“ vysvětlil Novotný.

Nový územní plán by měl být hotový na konci roku 2011. Již příští rok chce město rozjet rozsáhlou informační kampaň, při které budou zástupci radnice i architekti objíždět jednotlivé městské části a komunikovat s občany a řešit jejich připomínky.

Architektonická kancelář Knesl + Kynčl se už dříve podílela v Olomouci na několika změnách územního plánu. Podepsaní jsou například pod přípravou změny plánu kvůli diskutovanému technologickému parku u Hněvotína pro společnost Gemo, také vytvořili pro Olomouc Generel bydlení.

Jsou autory územních plánů jiných měst, v poslední době Kuřimi a Šumperku. Z urbanistických plánů byl největším úspěchem projekt pro mexické město Guanajuato, který byl oceněn 1. odměnou v mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěži.