Hlavně doprava a s ní spojený hluk, poté bydlení, zeleň a protipovodňová opatření. Právě tato témata nejvíce leží na srdci Olomoučanům, kteří se čile zapojili do diskuse nad budoucí podobou nového územního plánu krajského města.

A to přesto, že příprava strategického dokumentu je na úplném počátku a probíraný návrh zadání územního plánu ještě neřeší, co a kde na území Olomouce bude nebo ne. K tomuto obecnému dokumentu se mohli Olomoučané vyjadřovat do středy 31. prosince.

Na odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu se od října nashromáždilo několik desítek písemných připomínek.

„Je jich zhruba padesát, ale toto číslo je nepřesné, protože pod některými připomínkami je podepsáno i více než sto občanů, jindy zase jeden a tentýž člověk podal několik různých připomínek,“ uvedla Hana Galíková z odboru koncepce a rozvoje, která má evidování připomínek na starosti.

Některé už v návrhu zadání jsou, jiné požadavky předá odbor koncepce a rozvoje zpracovateli nového územního plánu, který vzejde z výběrového řízení v příštím roce.

Letiště: zmodernizovat nebo zrušit?

Podle pracovníků magistrátu bude muset rozlousknout hned několik oříšků: V žádném případě se mu nepodaří uspokojit všechny požadavky, protože ty jsou už nyní v mnoha případech zcela protichůdné.

„Konkrétně v případě budoucnosti olomouckého letiště v Neředíně. Zatímco jedni žádají letiště zmodernizovat tak, aby mohlo sloužit vnitrostátní přepravě, jiní chtějí letiště úplně zrušit s poukazem na jeho nevhodné umístění v blízkosti obytných ploch,“ uvedl vedoucí odboru koncepce a rozvoje Radek Dosoudil.

Právě letiště bude v rámci pořízení nového územního plánu jedno z nejsložitějších témat.

„Z toho důvodu je již v návrhu zadání uveden požadavek na variantní řešení letiště a jeho konečné řešení vyplyne z projednání těchto variant ve fázi konceptu územního plánu, tedy někdy v roce 2010,“ uvedl Dosoudil.

Mrakodrapy ušetří cenné pozemky

Podobné rozpory se objevují také v připomínkách obyvatel na téma bydlení – někteří Olomoučané požadují vybudovat nové obytné domy v podstatě kde se dá, další pro změnu nesouhlasí se zahušťováním zástavby na úkor prostor pro relaxaci a odpočinek.

„Nemalým problémem, který bude město při přípravě územního plánu řešit, budou výškové budovy,“ uvedl Dosoudil.

I toto téma se už objevilo mezi připomínkami, které Olomoučané odboru koncepce a rozvoje doručili.

Zatímco většina obyvatel města má z výškových budov a potenciálního narušení panoramatu města obavy, jsou i návrhy, aby město s ohledem na kvalitní zemědělskou půdu obehnalo město „pásem“ výškových budov a ušetřilo tím cenné pozemky.

Nejčastěji se ale připomínky zaměřovaly na téma dopravy. Kromě budoucnosti letiště poukazují Olomoučané na problémy s parkováním. V jednotlivých lokalitách dokonce navrhují konkrétní řešení.

„Tyto požadavky předáme zpracovateli územního plánu, aby je prověřil. Některé z nich už nyní v návrhu zadání územního plánu jsou, jiné mohou být pro zpracovatele inspirací a východiskem,“ podotkl Dosoudil.

Nové tramavajové tratě i trolejbus

Olomoučané rovněž navrhovali také vylepšení sítě chodníků, cyklostezek či tramvajových tratí a objevil se dokonce i návrh zavést ve městě trolejbusovou dopravu.

Majitelé pozemků zase velmi často žádají zařazení konkrétních parcel do kategorie zastavitelných ploch. Většina z nich chce podle pracovníků magistrátu stavět rodinné domy, jiní například zahrádky a rekreační zóny.

Také požadavky na vybudování rekreačních a oddechových zón, revitalizaci městské zeleně a ochranu zemědělské půdy se podle nich v připomínkách objevují poměrně často.

Chomoutovští: Chceme hráze podél Moravy

Na sto obyvatel Chomoutova podalo na magistrát jedinou připomínku – nesouhlasí s návrhem ochrany Chomoutova systémem protipovodňových hrází a požadují vyčištění dna řeky Moravy, zprůchodnění zasypaného odtokového kanálu do bývalé pískovny, řešení protipovodňové ochrany betonovými hrázemi kolem řeky Moravy a zvýšení průsvitu malé vodní elektrárny Moskava.

„Všechny připomínky zaevidujeme a vyhodnotíme. Vyhodnocení by mělo být hotové na přelomu ledna a února. Na základě uplatněných připomínek, požadavků a podnětů pak upravíme návrh zadání a předložíme jej ke schválení Zastupitelstvu města Olomouce,“ dodal Dosoudil.

Na jednotlivé připomínky nebude podle Dosoudila magistrát individuálně odpovídat, ale jejich vyhodnocení bude zveřejněno společně s upraveným návrhem zadání na úřední desce a na webových stránkách města.