Dopravu na jedné z nejvytíženějších vozovek v Olomouci komplikovaly také fungující semafory na křižovatce s Husovou ulicí, které neumožňovaly autům plynulý průjezd. Zhruba do desáté hodiny dopoledne tak museli dopravu v problematickém místě řídit policisté. S komplikacemi musejí řidiči počítat až do soboty.

„O semaforech, které naváděly auta i do zákazu vjezdu v Komenského ulici, jsme se dověděli z linky 158. Hned ráno na ni volalo několik řidičů. Ve spolupráci s technickými službami se povedlo světla po osmé ráno vypnout, ale i tak museli policisté dopravu řídit ještě asi dvě hodiny,“ uvedla policejní mluvčí Marta Vlachová.

„Zhotovitel stavby si asi neuvědomil, že semafory stále fungují, a tak komplikují výjezd z ulice Na Letné. I na nás se ráno obrátil jeden řidič s touto připomínkou, ale to už byla světla vypnutá,“ doplnil Lubomír Hopp z odboru dopravy olomouckého magistrátu.

Zácpy se tvořily také v odpolední špičce. Největší problémy měli řidiči, kteří si pro výjezd z města vybrali objízdnou trasu z ulice Dobrovského přes ulici Václava III. a dále Na Letné. Ve více než půlkilometrové koloně čekali desítky minut.

„Já jsem jedině ráda, že se něco děje. V Komenského ulici totiž bydlím, a tak věřím, že bude silnice vypadat trochu líp. A zácpy? Ty se dají vydržet,“ řekla Martina Riegrová, která včera sama uvízla v odpolední koloně.

To Roman Kadlec, jehož dopravní komplikace také zpomalily, uzavírku hodnotí jinak. „Nebyl to dobrý nápad, začít teď opravovat Komenského ulici. Navíc je objížďka podle mě špatně označená. Kdybych se o uzavírce dověděl dřív než na křižovatce Dobrovského a Dlouhé, vybral bych si jinou cestu,“ uvedl Kadlec.

Lidé, kteří v Komenského ulici bydlí nebo pracují, však míní, že oprava silnice byla nevyhnutelná. „Bylo tam plno děr a vyjeté koleje. Je dobře, že se do toho někdo konečně pustil. V domě sice vše slyšíme, hlavně když dělníci vysypávají štěrk, ale naštěstí to bude za pár dní hotové. To se vydržet dá,“ řekla Eva Hexmanová, jedna ze zdejších obyvatelek.

Také obchodníci z uzavřené ulice se shodují, že jim přerušení dopravy život zásadně nenabourá. Přece jen však zaznamenali méně zákazníků a stěžují si na problémy s parkováním a zásobováním.

„Když se spravuje silnice, nedá se dělat nic jiného než čekat, až dělníci vše dokončí. Dodavatelé sice budou muset zboží donést v rukách, protože je sem zákazová značka nepustí, ale jeden týden to snad přečkáme,“ uvedl Oldřich Macháč, provozní prodejny ZOO Fauna v Komenského ulici.

To potvrzuje i David Krupička z pobočky prodejny Dec Plast. „Složitější situaci máme také kvůli parkování. Ani my, ani naši klienti nemohou auta odstavit v blízkosti obchodu. Volná místa musejí složitě hledat v okolí. Zabere to mnohem více času dostat se sem než kdykoliv jindy,“ dodal.

Uzavírka Komenského ulice by měla skončit v sobotu 8. listopadu.

Opravy vozovky

Řidiči musejí počítat s tím, že kvůli opravám části olomoucké ulice Komenského (od mostu u Bristolu až po křižovatku s ulicí Dobrovského) budou jezdit až do soboty po objízdné trase. Objížďka vede ulicemi Na Letné a Václava III., kde se silnice opět napojuje na hlavní silnici v ulici Dobrovského.

Opravu silnice v Komenského ulici zabezpečuje Správa silnic Olomouckého kraje (SSOK). Špatný povrch a vyježděné koleje nahradí svrchních deset centimetrů nového povrchu. Přímo v křižovatce Komenského a Dobrovského půjdou opravy až do pětadvaceticentimetrové hloubky. Za opravy krajské silnice SSOK zaplatí asi tři miliony korun.