Stávající most chtějí totiž silničáři odstranit a postavit nový. Již během minulého týden pracovníci stavební firmy na místě vytyčovali objízdnou trasu, káceli křoviny a dělali další přípravné práce bez dopravních omezení, ode pondělí už zde budou jezdit řidiči jen v jednom pruhu.

Dopravu budou řídit přenosná světla.

„Částečná uzavírka je nutná k tomu, aby bylo možné vybudovat takzvané mostní provizorium,“ vysvětlil Ladislav Růžička z odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu v Olomouci.

Dočasné přemostění vedle silnice pak budou moci motoristé využívat, až bude silnice uzavřená úplně.

Uzavírka se neobejde bez dopravních komplikací, silnice je totiž už teď přetížená. Řidiče jedoucího ráno či v odpolední špičce do krajského města nebo na Šternberk obvykle čeká zácpa v Olomouci-Chválkovicích.

Jízda vedená v jednom třímetrovém pruhu u Dolánek (místní části Dolan) povede k dalším frontám.

„Pokud tam bude jen jeden pruh, určitě mě bude čekat kolona. Raději pojedu zadem přes Štěpánov a Chomoutov,“ uvedl Martin Mišák, který jezdí trasu ze Šternberka do Olomouce denně.

Problémy očekává i policie.

„Víme o tom, že tato komunikace je problémová, průjezdnost je tam již nyní obrovská. Speciální opatření zatím nechystáme, budeme reagovat na aktuální situaci,“ uvedla mluvčí olomouckých policistů Jitka Dolejšová.

Od dalšího týdne až do 22. října října pak stavebníci uzavřou stometrový úsek úplně.

„Auta budou jezdit obousměrně po obchvatové cestě přes vybudované mostní provizorium. Dopravu budou i v tomto případě řídit světla,“ popsal Růžička.

Pro Dolany znamenají dopravní omezení pět měsíců stresu.

„Očekáváme, že kamiony budou jezdit přes naši obec. Budou zacpané příjezdové cesty, odbočit například v Dolánkách do Dolan bude velmi obtížné. Kamiony, které odbočí na Lašťany a budou chtít jet na Dolany, se nevytočí. My jako obec nemáme nástroje, jak tomu zabránit. Dělali jsme, co jsme mohli, ale s našimi požadavky jsme neuspěli,“ řekl starosta obce Jan Doležel (nez.).

„Na druhou stranu nabádám občany, že to musí vydržet. Most se prostě opravit musí, jiná alternativa není,“ dodal starosta.

Karel Páral