Práce v části Moravskoslezského kraje skončily na začátku září.

Na území Olomouckého kraje ve směru od Dlouhé Loučky na rýmařovský Ondřejov se ovšem rekonstrukce protáhne až do příštího roku. Za posunem stojí odvolání během výběrového řízení.

Dva roky trvala oprava v úseku, který spadá do sousedního kraje.

Nyní musejí řidiči opět po klikatých objížďkách, protože je zavřená část silnice II/449 v olomouckém regionu.

Objížďka zavřené silnice z Dlouhé Loučky do Rýmařova

Děti vozí do školy hasiči

„Lidé jsou hodně naštvaní. Zvláště pak obyvatelé naší části Valšův Důl. Předtím museli jezdit padesátikilometrovou objížďkou. Naštěstí se nám podařilo domluvit s lesníky, kteří povolili průjezd po polní cestě," sdělil Ladislav Koláček, starosta Dlouhé Loučky.

Tou jezdí i auto dobrovolných hasičů, které nahrazuje autobus.

„Ve Valšově je osm dětí, které svážíme do školy," poznamenal dál starosta.

Ostatní auta musejí při cestě do Rýmařova jet ze Šternberka do Horní Loděnice, Dětřichova nad Bystřicí a Břidličné, nebo přes Huzovou a Kněžpole.

Po objížďce musejí i linkové autobusy.

Na rekonstrukci silnice žádaly Moravskoslezský i Olomoucký kraj o dotace. Oba kraje je získaly. Následovalo výběrové řízení. A tady nastaly problémy.

„V našem kraji se žádná firma, která se výběrového řízení účastnila, neodvolala. Avšak proti rozhodnutí o přidělení veřejné zakázky a vítězné firmě se odvolala na Olomoucku ne- úspěšná firma. A tím zdržení začalo. Olomoucký kraj původní výběrové řízení zrušil a vyhlásil nové. Vítěze již nikdo nezpochybnil, přesto začali na Olomoucku s rekonstrukcí silnice se zpožděním," řekl předseda dopravního výboru Moravskoslezského kraje Jaroslav Kala.

Kraj: Lépe sladit to nešlo

Průtahy kolem výběru firmy potvrdila mluvčí Krajského úřadu v Olomouci. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ukončil správní řízení 12. května.

K podpisu smlouvy s vítěznou firmou došlo však až 10. června.

„Ve smlouvě se upravil termín zahájení stavebních prací z 1. dubna na 16. června. Důvodem posunu zahájení bylo podání námitek jednoho z uchazečů na ÚOHS," sdělila Kamila Navrátilová, mluvčí olomouckého krajského úřadu.

Omezení přitom začalo platit až 30. července a podle rozhodnutí uničovského úřadu bude uzavírka trvat až do 30. srpna příštího roku.

Lepší sladění obou akcí prý nebylo možné.

„Oba kraje realizují své projekty na obnovu silnic z jiných operačních programů, které nemají vzájemně koordinované výzvy pro předkládání projektových žádostí," dodala.

Do konce roku by měl být hotový alespoň úsek do Valšova Dolu.

„Firma je solidní a rozhodně nezahálí. Pracují i o sobotách. Uvidíme, jaká bude zima. Pokud počasí dovolí, mohlo by být hotovo určitě dřív, možná už na jaře. Bohužel, musí se to vydržet," dodal starosta Dlouhé Loučky Ladislav Koláček.