Opravdová zkouška nervů však řidiče teprve čeká.

Cestáři počítají s tím, že od 11.října se začne pracovat mezi olomouckými městskými částmi Lazce a Chomoutov.

Uzavírka tohoto úseku silnice druhé třídy ovšem nemá potřebné razítko. Zatím není jisté ani to, kudy bude vedena objížďka.

Zaskočený řidič

„Zaskočilo mě to, ale je moc dobře, že to opraví. Pojedu pod most a na Bohuňovice, kde je cesta taky v příšerném stavu,“ pokrčil rameny řidič Martin, který jel z Opavska do Olomouce a s dodávkou se před devátou dopoledne otáčel na konci Štarnova.

Uzavírka je kvůli rekonstrukci povrchu vozovky mezi obcemi a potrvá do 15. prosince.

Obousměrná objížďka vede přes Lužice a Moravskou Huzovou.

Ve Štarnově se opravy nemohli dočkat.

„Je mi osmapadesát a nepamatuji se, že by se cesta z gruntu opravila. Jen nástřiky na jaře. Jenže zalepené díry za pár měsíců vymlela těžká auta, která po cestě jezdí, hlavně kamiony,“ líčil starosta Štarnova Stanislav Nykl.

Na silnici třetí třídy, která se kroutí mezi poli, jsou díry, okraje jsou rozbité.

„Dvě auta, když se vyhýbají, mají problém, slušně se dá jet jen prostředkem,“ popisoval.

Dočká se uzavírka povolení?

Správa silnic Olomouckého kraje počítá s tím, že na trase, kudy vede objížďka kvůli uzavření mostu Komenského a stavbě protipovodňových opatření v Olomouci, se začne 11.října opravovat úsek mezi Lazcemi a Chomoutovem.

Práce by zde měly trvat šest týdnů.

„Počítáme s tím. Nevím o tom, že by se mělo něco změnit,“ uvedl vedoucí olomouckého střediska Jaroslav Krempl.

Uzavírka zatím není jistá. Přesněji ještě nemá potřebné razítko státní správy. Žádost o úplnou uzavírku byla podána na olomoucký magistrát minulý týden.

„Uzavírka povolena není. V tuto chvíli nevím, zda byla předložena všechna stanoviska, například nové stanovisko odboru koncepce a rozvoje. Všechno je zatím předčasné,“ reagoval Milan Fazekaš, vedoucí oddělení státní správy na úseku pozemních komunikací stavebního odboru magistrátu.

"Stává se, že uzavírky povolujeme i den před zavřením, někdy i ten den, což je vrchol. Důvod? Nemáme včas podklady potřebné pro rozhodnutí," dodal.

Kudy objížďkou?

Podle informací Deníku se změnila objízdná trasa, která by nakonec měla vést přes Litovel. K novince se musejí všechny strany vyjádřit.

Původní objížďka byla plánována přes rondel u Globusu, Křelov a Horku nad Moravou. To se nezamlouvalo Horeckým a hlavně byly obavy z kolapsu dopravy v křižovatce u restaurace U Anči.

S termínem uzavírky v době, kdy vede přes Chomoutov objížďka z Olomouce na Šternberk kvůli uzavírce v ulici Komenského, kde šel k zemi most u Bristolu, vyjádřilo nesouhlas vedení města Olomouce.

Podle vedoucího olomouckého střediska Správy silnic Olomouckého kraje se silnice druhé třídy II/446 mezi Lazcemi a Chomoutovem opravit musí a termín je podle cestářů dán. Stejně tak peníze.

„Je to frekventovaný tah a když máme peníze na jeho rekonstrukci, tak je nevyužijeme?“ reagoval na požadavky na odložení investice. Rekonstrukce bude stát 15 milionů korun a zakázku vysoutěžila společnosti Skanska.