Ústín
První písemná zmínka: 1173
Počet obyvatel: 436
Zajímavosti: V roce 1992 musel být pokácen památný strom, dvě stě padesátiletý jilm vaz (místu se říká „U Vazu“). Stál na rozcestí mezi Ústínem, Vojnicemi a Těšeticemi a bylo nakázáno vysadit nový, neboť místo je význačným geografickým bodem v krajině.
Mezi objekty, které jsou zapsané na seznamu kulturních památek, patří část budovy obecního úřadu, hostinec se žudrem č. 46 a kamenný most nad potokem Stouska. (Zdroj: www.ustin.cz)

Tip na výlet

Hřiště a fit stezka v ústínském lesoparkuHřiště a fit stezka v ústínském lesoparkuZdroj: obec ÚstínDo lesoparku i na Fit stezku na okraji obce Ústín

Naplánujte si fajn procházku kolem obce. Příjemné chvíle si užijete v ústínském lesoparku, kde se kromě malebného rybníku nachází i víceúčelové hřiště. Kdo by si chtěl dát trochu do těla, ocení Fit stezku s osmi stanovišti na posílení a protažení celého těla. Rozprostírá se nedaleko hřiště.

Komunitní centrum nabízí vyžití pro všechny

Zahrada komunitního centra v ÚstíněZahrada komunitního centra v ÚstíněZdroj: Deník/Magda VránováModerní komunitní centrum vzniklo v Ústíně před několika lety a bylo až do začátku epidemie koronaviru místními občany i spolky maximálně využívané.

„Před osmi lety obec odkoupila bývalý grunt, který těsně sousedil s obecním úřadem. Díky dotaci, která pokryla devadesát procent nákladů, jsme tam vybudovali osm sociálních bytových jednotek. Součástí komunitního centra je také místnost na cvičení, klubovna s relaxačním prostorem, potřebným zázemím a společenským sálem pro více jak stovku návštěvníků. Místo starých chlévů vznikl sklad, který můžeme v budoucnu upravit na další byt,“ popsala citlivě zrekonstruované a rozlehlé stavení starostka Jana Chalupová.

Náklady dosáhly téměř 32 milionů korun. Ke komunitnímu centru patří také velká zahrada, kde se ještě počítá se stavbou terasy.

Deník na návštěvěZdroj: Deník