Kolik stromů a kde jste v poslední době vysadili?
Loni jsme získali dotaci na nové výsadby v zahradě komunitního centra. Do dalšího sázení jsme se pustili letos v březnu, kdy jsme během jednoho dne vysadili osmaosmdesát mladých stromků. Například podél cyklostezky do Topolan teď rostou mladé třešně a javory. Do práce se zapojily celé rodiny, sázely i děti z mateřské školy. Ty se budou o své stromečky starat a pravidelně je za pomoci dospělých zalévat.

Starostka Ústína Jana ChalupováStarostka Ústína Jana ChalupováZdroj: DENÍK/Magda VránováJsou v Ústíně volné stavební parcely?
Obec vlastní pozemky pro výstavbu rodinných domů nemá, zájemcům je ale nabízejí developeři. Nová zástavba několika domků už vyrostla ve směru na Topolany. Další domy se mají brzy stavět v lokalitě za hasičskou zbrojnicí. Zájem ze strany developerů v posledních letech výrazně roste.

Jaké plánujete investice do budoucna?
Loni jsme v obci vybudovali nové chodníky, postupně opravujeme také hasičskou zbrojnici. Letos dokončíme mateřinku a na větší investiční akce dojde až v dalších letech. Z menších akcí v letošním roce počítáme s propojením Ústína s Hněvotínem zpevněnou cestou podél potoku Stouska a podél Hněvotínského potoka. Všechno je samozřejmě závislé na penězích. Rádi bychom, pokud se podaří získat dotace, zpevnili polní cestu směrem na Křelov. Počítáme rovněž s výsadbou dalších stromů a opravou komunikací, které jsou ve špatném stavu. Z dlouhodobých vizí uvažujeme o malém pečovatelském domě pro seniory. 

Opavená školka - chlouba obce

Novou fasádou teď do dálky září budova mateřské školy na návsi v Ústíně, která už má za sebou větší část z právě probíhající rekonstrukce. Kompletně hotovo by mělo být do začátku letních prázdnin.

Až do roku 1976 fungovala ve stejné budově také základní škola. Mateřinka byla v přízemí, v patře byl první stupeň základní školy.

Opravená mateřská škola v Ústíně je chloubou obce.Opravená mateřská škola v Ústíně je chloubou obce.Zdroj: Deník/Magda Vránová„Pak jej uzavřeli a školáci začali jezdit do Těšetic nebo nedaleké Olomouce. Mateřská škola zůstala zachována, ale k velkým opravám v budově v minulosti nedocházelo a tak už byla potřeba kompletní rekonstrukce. Měli jsme tam problémy například s vlhkým zdivem, odpady, odvodem dešťové vody a opravu už nutně potřebovala také střecha,“ popsala starostka Jana Chalupová s tím, že na dobu rekonstrukce se provoz mateřinky přesunul do nových prostor zdejšího komunitního centra.

Stavební práce jsou v těchto dnech z větší části už hotové, přišly na téměř 15 milionů korun. Obci se podařilo získat dotaci z ministerstva financí, která pokryla 90 procent nákladů.

„Oprava mateřské školy má být hotová do konce června, v září tam otevřeme dvě oddělení. Do naší školky dochází i děti s poruchou autistického spektra. Personál je odborně proškolený, máme k dispozici také asistentky pedagoga. Zájemci o docházku v novém školním roce se už hlásí, rodiče k nám vozí děti z okolních vesnic i z města. Jsme rádi, že je o zdejší školku takový zájem a dětem se u nás líbí,“ dodala Jana Chalupová.