Zanalyzovat jich dokáže až 1000 za den. Právě masivní testování je podle řady odborníků nejlepší způsob jak šíření koronavirové infekce zpomalit. Zastavit ji nelze.

„Bude záležet na tom, jaký počet vzorků dorazí z odběrových míst,“ vysvětluje v rozhovoru pro Deník Peter Vanek, mluvčí Ústavu molekulární a translační medicíny.

Dnes jste začali?
Ano, dnes, ve středu, bylo testování zahájeno.

Skutečně půjde až o 1000 vzorků denně? Kde jsou limity?
Bude záležet zejména na tom, jaký počet vzorků dorazí z odběrových míst.

Analýza probíhá metodou PCR, tedy průkazem nukleové kyseliny? Můžete vyšetření vzorků přiblížit?
Do laboratoře dorazí speciálně zabalený biologický materiál. V přísném režimu BSL-3, jedná se o laboratoř s vysokou úrovní zabezpečení, kde platí přísná hygienická pravidla, je vzorek rozbalen a virus deaktivován. Následně se začne izolovat jeho RNA a poté je provedena PCR reakce – hledá se přítomnost genomu viru SARS-CoV-2 ve vyšetřovaném vzorku.

Co znamená, že je vir deaktivován?
Jednoduše řečeno, zabijeme ve vzorku všechno živé, virus již tedy není schopen nikoho nakazit. Vyizolujeme pouze jeho neškodnou genetickou informaci, kterou jsme schopni detekovat.

Umíte vyšetřit až 1000 vzorků, zatímco jinde v laboratořích jsou to desítky denně. Jak je to možné?
Jsme v první řadě ústav, který se zabývá výzkumem rakoviny, a disponujeme velkokapacitními technologiemi a z velké části jsou naše systémy automatizované. Dokážeme připravit až 384 vzorků pro PCR najednou. Jiné mikrobiologické laboratoře vyšetřují každého pacienta zvlášť.

Proč jste se nabídli?
Je potřeba pomoci. V rámci společenské zodpovědnosti jsme nabídli a připravili celou platformu na to, abychom byli připraveni pomoci v testování.

Masivní testování je velice důležité. Co když váš tým virus ohrozí, lidé v laboratoři se dostanou do karantény? Je po všem?
V současnosti máme několik záložních týmů, které budou pracovat ve směnném provozu, nebudou se setkávat.

Největší riziko je v BSL-3?
Vzorek je zde rozbalen za velmi přísných hygienických podmínek ve speciálním boxu BSL-3 laboratoře. I přes speciálně vybavený box je pracovník vybaven velmi účinnými ochrannými prostředky. V momentě, kdy už opouští virus BSL-3 laboratoř, není tento materiál infekční.

Ale může se stát…
Právě proto fungují záložní týmy. Týmy, účastnící se jednotlivých částí detekce viru spolu navíc nepřijdou do kontaktu: tým těch, kteří rozbalují vzorky a izolují virovou nukleovou kyselinu, lidé kteří obsluhují pipetovací automaty a lidé hodnotící výsledek detekce viru. A je potřeba zdůraznit, že skoro všechno je u nás automatizované.