Opoziční lídři již dali najevo, že si přejí, aby se scénář z letošních regionálních voleb přenesl v příštím roce do voleb do Poslanecké sněmovny.

Piráti a hnutí Starostové již začínají dávat dohromady liberální koalici. A výsledek v Olomouckém kraji je podle poslance České pirátské strany za Olomoucký kraj a místopředsedy sněmovny Vojtěcha Pikala ukázkou toho, že spojenectví dává smysl a koalice v tomto složení může uspět.

Piráti již podle Pikala připravují pro členy analýzu možností spolupráce. Ta bude předložena celostátnímu pirátskému fóru zhruba za dva týdny. Součástí by již měl být i návrh parametrů koaliční smlouvy. O spolupráci obou opozičních uskupení budou podle Pikala rozhodovat členové pirátské strany.

„To, co se povedlo v Olomouckém kraji a další zkušenosti, které z toho vyplývají, začleníme poté do analýzy, aby se s tím mohla seznámit celá členská základna,“ uvedl Vojtěch Pikal.

Analýza možností spolupráce Pirátů se Starosty bude podle Pikala řešit otázky voličského překryvu, programové průniky i problematická místa.

Koalici se Starosty vytvořili Piráti do krajských voleb pouze v Olomouckém kraji, všude jinde kandidovala pirátská strana samostatně.

„Koalice v Olomouckém kraji nevznikla sama od sebe, ale vychází z dlouhodobé spolupráce, například na olomoucké radnici, prostějovské radnici a na dalších místech,“ připomněl Pikal.