Dva členové zastupitelstva Otto Heinzl (ODS) a Stanislav Březina (ČSSD) společně s Milošem Drtilem, který byl na kandidátce ODS, přinutili podle obžaloby zastupitele Stanislava Kleibla (Nezávislá občanská aktivita) k rezignaci, protože nedodržel koaliční dohodu s ODS a ČSSD a zvrátil dohodnutou volbu starosty ve prospěch protistrany.

Po Kleiblově odstoupení se poměr sil opět změnil a koalice nakonec dosáhla svého. Odvolala čerstvě zvoleného starostu Jiřího Holouše (nez.) a do funkce prosadila svého kandidáta Zdeňka Ticháčka (nez.).

Tři vyjednavači navštívili Kleibla podle jeho výpovědi ve skladu a k podpisu rezignace ho donutili s nožem v ruce. Případ nahlásila policii bývalá starostka Vlasta Miketová (nez.) poté, co si Kleibl postěžoval starostovi.

Za vydírání zastupitele jsou odsouzeni tři muži

Obžaloba byla postavena na jediné výpovědi, žádný jiný svědek událost neviděl. Všichni tři obžalovaní se 17. září proti rozsudku okamžitě odvolali, krajský soud teď jejich odvolání zamítl.

„Výsledek mě překvapil. Domnívali jsme se, že krajský soud uloží okresnímu soudu, aby vyslechl policisty z obvodního oddělení v Mohelnici, kteří dělali v případu první úkony - sepisovali protokol s Kleiblem,“ řekl obhájce jednoho z odsouzených Josef Sedláček.

Podle jeho informace Kleibl popsal policistům celou událost poněkud jinak než potom ve svědecké výpovědi. „Vzhledem k tomu, že je to jediný důkaz, čekali jsme, že krajský soud využije všech možností, jak spolehlivost té výpovědi prověřit a objasnit rozpory,“ dodal Sedláček. Podle jeho informace jsou všichni tři muži připraveni podat dovolání k Nejvyššímu soudu. To ale nemá na výkon rozsudku odkladný účinek

Dva z odsouzených jsou členy městského zastupitelstva. Mandát by ale ztratili pouze v případě nepodmíněného trestu. „Jsem rád, že se vina prokázala, protože Stanislava Kleibla znám a vím, že by si nic nevymýšlel.

Ale vadí mně jiná věc. Čin, který ovlivnil povolební situaci ve městě, je sice potrestán, ale na situaci to nic nezměnilo, nijak ji to nevyřešilo,“ komentoval rozhodnutí soudu Jiří Holouš, který byl ve funkci starosty pouhých čtrnáct dnů. Vyjádření současného starosty města Zdeňka Ticháčka se získat nepodařilo.

„Výsledek mě překvapil. Domnívali jsme se, že krajský soud uloží okresnímu soudu, aby vyslechl policisty z obvodního oddělení v Mohelnici, kteří dělali v případu první úkony.“
Obhájce jednoho z odsouzených Josef Sedláček