Na kolech jezdívali k nádraží lidé, kteří denně dojíždějí vlakem do práce. Do prostoru před olomouckým hlavním vlakovým nádražím také směřují různé cyklistické trasy.

„Pro cykloturistu, který přijede do Olomouce, neexistuje hlídaná úschovna pro kolo. Ceny některých bicyklů se pohybují i v řádech desítek tisíc, a to je pak velké riziko, nechat si ho jen uzamčené na nehlídaném nádraží,“ postěžoval si Jaroslav Mikšaník, předseda občanského sdružení Olomoučtí kolaři.

„Snad ve většině krajských i větších okresních měst tato služba funguje. V Olomouci by měla být podle mě také,“ dodal Mikšaník.

Cestujícím, kteří bicykl používali k dopravě na vlak, riskantní umístění kola do obyčejného stojanu také nevyhovuje.

„Před cestou vlakem raději kolo nechávám doma a na nádraží se dopravím jinak,“ řekla třeba Olomoučanka Dita Hrázdilová.

Přitom hlavním důvodem, proč dráhy úschovnu loni v červnu zrušily, byl malý zájem veřejnosti. Provozování této služby bylo ztrátové.

„Pozemky u nádraží patří městu. Záleží teď na domluvě například se soukromou osobou, která by ji opět zřídila, nebo by ji město obstarávalo samo. Otázkou je, jak to může být výnosné,“ sdělila mluvčí ČD Kateřina Šubová.

„Chápu, že se najdou jednotlivci, kteří by tuto službu využili a mohou být zklamáni, že úschovna zmizela. Na straně druhé jsme terčem útoků, když se staráme o jakoukoliv ztrátovou službu,“ dodala Šubová.

Zmizely i úschovny ve Štěpánově či Šternberku

Dráhy v posledních letech zrušily kolárny také na dalších nádražích, například ve Štěpánově, Šternberku či Bohuňovicích. Důvody byly stejné jako v Olomouci. Cestující si kola mohou zamknout ve stojanech před nádražím, ovšem na vlastní riziko.

Třeba ve Štepánově je nádraží mimo centrum obce. Lidé ze vzdálenějších částí vesnice to tak mají na vlak i několik kilometrů.

„Po zrušení úschovny obec na svém pozemku u nádraží alespoň instalovala zastřešené stojany, kde si mohou lidé kola uzamknout,“ sdělil starosta Štěpánova Mojmír Lýsek.

Službu však stále provozují třeba v Uničově nebo Července. Za dvacet korun na den si tam lidé mohou kolo uschovat.

Veronika Kolesárová