Na jaře udělala Zoo Olomouc radost obdivovatelům mravenečníků, když se pochlubila první fotografií mrněte, které 10. dubna přivedla na svět samice Cala. Mládě bylo doslova zmenšenou kopií své matky.

„Ihned po narození vidí a intenzivně vyhledává zdroj mléka. Matka i s mládětem jsou přemístěni v zázemí zoo, aby mohl odchov bez obtíží probíhá,“ hodnotila radostnou událost zooložka Jitka Vokurková.

Zoo Olomouc patří na území České a Slovenské republiky k jedněm z mála chovatelům, kterým se současně daří mravenečníka čtyřprstého i úspěšně rozmnožovat. „S jeho chovem započala v roce 2003 díky Dartovi a jeho milé samici jménem Tama. Tehdy to byl jediný pár, který žil v českých a slovenských zahradách. K dnešnímu dni se v Zoo Olomouc narodilo 18 mláďat,“ shrnula mluvčí zoo Iveta Gronská.

Duben přinesl nejkrásnější okamžiky i v pavilonu obývaném jednou z celebrit zoo - hrabáčem kapským. Chovný pár se 8. dubna postaral o radost, když samice Nyota přivedla na svět malého mimozemšťana, ušatý zázrak, ošklivého až krásného, v cestopisech Emila Holuba kuťoše, ve svahilštině kukukifika – tolika různých pojmenování se dostává populárnímu hrabáči kapskému.

„Měli jsme jisté obavy z odchovu, protože u hrabáčů nepochybně platí, že porodit ještě neznamená odchovat. Dnes můžeme říct, že se hrabáče odchovat podařilo. Jeho přibývání na váze bylo úctyhodné,“ popisovala tehdy zooložka Eliška Veselá.

Olomoucká zoo chová hrabáče od roku 2017. První mládě, které se podařilo v Zoo Olomouc odchovat, se narodilo 26. března 2020. Vzhledem taková hříčka přírody patří mezi velmi vzácně chované druhy. Chová jej přibližně 25 evropských zoo, ale mláďata měli jen v sedmi z nich.

Dne 10. června byl v olomoucké zoo další důvod k velkým oslavám. Podařilo se rozmnožit „rodinné stříbro“, jak zoo hovoří o chovu pakoně běloocasého. Pouze pět zoo v Evropě pakoně množí a jednou z nich je i olomoucká, v níž se narodilo už 56 mláďat. „Její stádo tak můžeme bezpochyby nazvat rodinným stříbrem,“ uvedl vědecký pracovník docent Jan Pluháček.

Podívejte se na žirafí mládě, které se v olomoucké zoo narodilo v roce 2008

V olomoucké zoo se narodilo žirafí mládě. | Video: DENÍK/Petra Pášová, Jiří Kopáč

Zoo Olomouc chová tento druh antilopy od roku 1992. „Tehdy jsme ze Zoo Bratislava získali přímé potomky pakoňů běloocasých, pocházející z importů Ing. Josefa Vágnera z Afriky do českých a slovenských zoo, které proběhly v 70. letech 20. století,“ připomněla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Vůbec první mládě v Olomouci chovaného druhu zaznamenali v zoo v září, kdy se vyklubal malý opeřenec vousák senegalský - africký pták vzdáleně příbuzný datlům a strakapoudům.

„V zoo Olomouc je chován od roku 2015, ale až po osmi letech jsme se dočkali odchovu prvního mláděte. To právě v minulých dnech opustilo hnízdní dutinu a návštěvníci jej i s oběma rodiči mohou vidět ve voliérce ZIMS se v zoologických zahradách celosvětově podařilo za posledních 12 měsíců odchovat pouze čtyři mláďata ve dvou chovatelských zařízeních,“ zval do zoo za unikátem Jan Kirner, kurátor ptáků.

Zima 2023 v zoo Olomouc

Zima v Zoo Olomouc, prosinec 2023