„Týdně dochází u dětí zhruba k 10 až 15 hospitalizacím kvůli úrazům,“ sdělil mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Podle lékařů se ale nedá říct, že by počet dětských úrazů narůstal právě o prázdninách.

„Dochází u nich ale častěji k hospitalizacím,“ uvedl mluvčí. Nejčastěji vloni skončily na lůžku na Dětské klinice malí pacienti se zlomeninou a otřesem mozku.

Nemusí se však jednat hned o dramatický pád z kola, aby se dítě ocitlo o prázdninách v nebezpečí. Rizika číhají i během procházky za vsí nebo při sbírání lesních plodů. Dítě může píchnout vosa anebo uštknout had.

„Během loňských prázdnin jsme zaznamenali dva případy, kdy dítě uštkla zmije,“ potvrdil Fritscher.

Odborníci proto radí rodičům, aby měli nad dětmi dohled a pamatovali na používání bezpečnostních a ochranných pomůcek a prevence obecně.

„Děti by měly více sportovat a naučit se lépe padat,“ vzkázali zdravotníci z olomoucké dětské kliniky.

Dětem chybí pohyb

Odborníci poukazují na to, že českým dětem chybí každodenní pohybová aktivita. I ty mladší pěti let tráví velké množství času u televize, počítače či mobilu.

Teenagery, jak ukázaly kontroly v minulých letech, svádí prázdninové volno k experimentování s alkoholem a jinými návykovými látkami. Na olomoucké dětské klinice podnapilé děti a mladistvé hospitalizují během celého roku.

„Průměrně se jedná o dva až tři případy za měsíc,“ poukázal mluvčí největší středomoravské nemocnice.

Policie, Česká obchodní inspekce a další instituce se proto o těchto prázdninách chystají na sérii celostátních preventivních kontrol zakázaného prodeje alkoholu dětem a hazardního hraní.

„Jako každý rok i letos se policie bude věnovat i této problematice. Kontroly budou probíhat v několika termínech po celé prázdniny,“ uvedla olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová.

Policie se letos ve vyšší míře zaměří na spolupráci s Českou obchodní inspekcí, která do akce s názvem HAD zapojí nezletilé figuranty na kontrolní nákupy, a to zejména při kontrolách restauračních zařízení, diskoték, večerek, barů či supermarketů.