Lidé z Moravského Berouna a okolních obcí by pak museli kvůli práci a pro sociální dávky do dvacet kilometrů vzdáleného Šternberka.

„S rušením pracoviště nesouhlasíme. Je tady vysoká nezaměstnanost a zrušení pobočky by lidem zkomplikovalo život, protože by museli dojíždět. Přišli by o důležité služby v místě a zvýšily by se jim životní náklady,“ uvedla tajemnice městského úřadu Barbora Novotná. Proti uvažovanému rušení pobočky se ve čtvrtek jednoznačně vyslovili moravskoberounští zastupitelé.

Lidé poukazují na to, že usilovali o přičlenění pod Olomoucký kraj právě proto, aby měli blíže na úřady státní správy a další instituce. „Teď by na to doplatili, protože důležitý úřad by se jim vzdálil. Navíc s úpravou dávek pomoci v hmotné nouzi, které mají přejít pod úřady práce, by zrušení pracoviště dolehlo nejvíc na sociálně nejslabší občany. Jde přitom o stovky lidí,“ uvedla tajemnice Novotná.

Ředitel Úřadu práce v Olomouci Roman Chlopčík uvedl, že ještě nic nerozhodli a jde zatím jen o úvahy. „Názor moravskoberounských zastupitelů samozřejmě bereme vážně,“ reagoval ředitel Chlopčík. Připomněl, že pobočku v Moravském Berouně přebralo olomoucké ředitelství od bruntálského úřadu poté, co se oblast před třemi roky přičlenila ke střední Moravě. „Jinak by tam toto pracoviště vůbec nebylo. Zajištění jeho chodu navíc není jednoduché.“

Šéf olomouckého úřadu práce Chlopčík uvedl, že pokud by pobočku v Moravském Berouně přece jen zrušili, měli by lidé z Moravskoberounska podobný dojezd na úřad práce a státní sociální podpory jako v mnohých jiných oblastech na Olomoucku.

„A pokud vím, tak doprava do Šternberka je zajištěna poměrně slušně,“ uvedl ředitel s tím, že nezaměstnaní lidé z Moravského Berouna a okolí stejně budou muset za prací dojíždět jinam. „Najít jim práci v místě je velmi obtížné,“ uvedl Chlopčík.

O dalším osudu pobočky úřadu práce a státní sociální podpory rozhodne dislokační komise ministerstva práce a sociálních věcí. Radní v Moravském Berouně a okolních obcích naopak měli v plánu jednat o možnostech, za jakých podmínek by pracoviště mohli využívat lidé z celého mikroregionu Moravskoberounsko.

„Naše úvahy šly tím směrem. Vzdálenost na pracovní úřad a pro dávky by se lidem v oblasti s vysokou nezaměstnaností podstatně zkrátila. Teď ale nevíme, zda pobočka vůbec ve městě zůstane,“ podotkla Novotná.