Pro svoji krajskou pobočku zrekonstruuje prostory budovy Sigmia na třídě Kosmonautů.

Úřad práce v Olomouci bude mít nové sídlo v budově 'Sigmia' na třídě Kosmonautů. Projekt zahrnuje její rekonstrukci, novou přístavbu, dopravní napojení i parkovací kapacity.Úřad práce v Olomouci bude mít nové sídlo v budově 'Sigmia' na třídě Kosmonautů. Projekt zahrnuje její rekonstrukci, novou přístavbu, dopravní napojení i parkovací kapacity.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Součástí investice ve výši 213 milionů korun je nová přístavba, parkovací plochy a nezbytné dopravní napojení.

Dříve vyhledávaný hostinec Chomout v Chomoutově je měsíce zavřený. Duben 2024
Vyhlášený olomoucký hostinec Chomout měsíce nefunguje. Co s ním bude dál

Úřad již má vysoutěženou zakázku a vybraná stavební firma v těchto dnech zahajuje první demoliční práce.

„Stávající pronajaté prostory jsou pro klienty nedostačující, budova je zastaralá,“ shrnul důvody stěhování Vlastimil Přidal, ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci.

„Budova není v majetku státu, proto nebylo možno do prostor investovat,“ vysvětlil nekomfortní podmínky.

Poslední úsek frekventované Okružní ulice v Olomouci zavřela rekonstrukce. Přibudou autobusové zastávky. Komplet hotovo má být 27. června, 4. dubna 2024.
V Okružní v Olomouci začala poslední etapa oprav. Uzavírka potrvá až do června

V budově ve Vejdovského ulici působí úřad desítky let, od doby, co začal fungovat.

VIDEO: Současné prostory Úřadu práce v Olomouci

Zdroj: Tauberová Daniela

Protože se zde neinvestovalo, přepážková pracoviště, kanceláře, chodby i toalety tomu odpovídají. Zcela zde chybí výtah, což je komplikace zejména při práci s klienty se zdravotním postižením.

„Rekonstrukce budovy Sigmia, jejíž součástí bude i přístavba, přinese přívětivější prostředí jak pro klienty, tak i pro zaměstnance. Umožní nám vybudovat nové vzdělávací centrum a poskytovat všechny služby úřadu práce na jednom místě,“ nastínil ředitel nesrovnatelné podmínky na nové adrese.

Zůstane jen skelet

Práce na revitalizaci administrativní budovy začnou každým dnem. Nejprve přijdou na řadu demoliční práce, postupné odstranění obvodového pláště. Z objektu pro následnou přestavbu zůstane stát jen skelet.

„Dne 8. dubna bude staveniště převzato zhotovitelem,“ upřesnil ředitel.

Palác na Horním náměstí v Olomouci, kde vloni v červenci skončila poštovní pobočka, je k mání.
Palác po poště na Horním náměstí je k mání. Co byste tam chtěli?

Úřad práce koncem března uzavřel smlouvu se stavební firmou, která zakázku získala. Zájemců byla desítka.

Nejvýhodnější nabídku podala společnost VW WACHAL, která zvítězila s cenou 213 milionů korun bez DPH - předpokládaná cena byla bez DPH cca 313 milionů korun.

Nové napojení na třídu Kosmonautů

Rekonstrukce šestipodlažní budovy, dvoupatrová přístavba a dopravní napojení na třídu Kosmonautů budou podle smlouvy dokončeny do 30. listopadu 2025.

„Budoucí dopravní napojení bude řešeno jako nové čtvrté rameno křižovatky na třídu Kosmonautů,“ uvedl ředitel s tím, že projekt počítá s parkovací plochou i podzemním parkovištěm.

Zaparkovat na stávající adrese úřadu ve Vejdovského ulici je totiž skoro nemožné. Motorizovaní klienti hledají místa v sousedních ulicích nebo na parkovišti blízkého hypermarketu.

Nové obchodní centrum v Lutíně vyroste v areálu za zdravotním střediskem a poštou
V Lutíně roste nové obchodní centrum. Podívejte se, co tam bude

Do nových prostor v sousedství olomoucké pobočky správy sociálního zabezpečení by se měli úředníci přesunout nejpozději na jaře 2026.

Přepážková pracoviště s čekárnami zde najdou klienti ve spodních patrech. Komfortní prostory budou bezbariérové a klimatizované. Horní patra zaberou kanceláře.

Rekonstrukce bude spolufinancována z Národního plánu obnovy, konkrétně z výzvy určení na snížení energetické náročnosti budov organizačních složek státu.

Odpor na Tabulovém vrchu

Úřad práce v Olomouci řešil nové prostory desítky let. Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které spadá, počítalo od roku 2009 s novostavbou na Tabuláku. Úřad zde měl stát v roce 2015.

Krajský úřad však umístění kancelářské budovy za 360 milionů na parcele mezi ulicemi Hněvotínská, Profesora Fuky a Mošnerova nedovolil.

Stavba „pracáku“ na této olomoucké adrese měla řadu odpůrců. Vznikla petice místních, kteří se obávali zhoršení kvality života.

„Nebylo možno najít ke koupi vhodný pozemek, který by vyhovoval potřebám pro výstavbu budovy úřadu práce jak z pohledu potřeb klientů, tak z pohledu potřeb úřadu práce,“ shrnul historii nový ředitel krajské pobočky Úřadu práce.

V centru Olomouce v tomto týdnu skončila další prodejna masa a uzenin. Přesouvá se jinam, 29. března 2024
V centru Olomouce zavřela další masna. Provozoven neubývá, ujišťuje radnice