Makak červenolící pojmenovaný jako Šimpy se tam procházel po místních zahradách a hledal potravu.

„Manžel ho zahlédl už v pátek večer, ale myslel si, že se prostě musel splést. Kde by se u nás taky vzala opice? Jenže v sobotu jsme opičáka viděli znova, seděl na zahrádce a jedl jablka, která tam zůstala,“ uvedla Marie Sedlerová z Dalečína, na jejichž zahradě se makak nakrátko usídlil.

„Něco k jídlu jsme mu tam ještě přidali,“ dodala žena s tím, že kontaktovali olomouckou zoologickou zahradu.

Podle zpráv policistů, kteří do Dalečína vyrazili, ačkoliv si nejdřív mysleli, že ohlášení výskytu opice je nemístným žertem, si Šimpy v sobotu odpoledne odskočil také zaskotačit na silnici mezi Dalečínem a sousedním Veselím.

„Hlášení na linku 158 o výskytu opice bylo přijato v sobotu 8. ledna okolo 14 hodiny. Měla se nacházet v úseku komunikace mezi Dalečínem a Veselím, který je dlouhý asi dva kilometry a lemovaný lesním porostem. Opice střídavě vyskakovala na silnici a pak se zase schovávala do lesa. Když policisté na místo přijeli, zvíře už tam nebylo, pouze několik jeho stop,“ informovala mluvčí žďárského policejního ředitelství Jana Martincová s tím, že i policie událost ohlásila vedení olomoucké zoo.

Než se ale Šimpy v neděli definitivně pustil v předpokládaném směru Veselí, Hluboké a Vírské přehrada, v sobotu večer se ještě do Dalečína vrátil na večeři a zřejmě i na snídani.

„Měli jsme ho na zahradě v noci ze soboty na neděli, poznali jsme to podle čerstvých stop na sněhu,“ poznamenal soused Sedlerových přes jeden dům Jiří Horáček. Nedělní pobyt makaka potvrdila i Marie Sedlerová.

„Naposledy jsme ho viděli v neděli dopoledne,“ dodala žena.

Mrazy uprchlíkům nevadí

Olomoucká zoologická zahrada monitoruje pohyb obou opičích uprchlíků, který se na svobodě očividně velice líbí a ani v nejmenším se zatím nezdá, že by se hodlali vrátit zpět.

Mrazy jim nevadí, jsou to nejseverněji žijící opice, po zahrádkách a krmelcích nacházejí nejenom jídlo, ale i nocleh, přirozeného nepřítele v naší přírodě nemají.

„Ty opice původně pocházejí z Japonska, z oblastí, kde bývají zimy podobné jako u nás. Mrazy jim nevadí, v zoologické zahradě také žijí venku, maximálně v nějakých přístřešcích,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady v Olomouci Hana Labská.

Zatímco druhý útěkář, samec Tatin, se momentálně vyskytuje někde v blízkosti vojenského prostoru Libavá, Šimpy to vzal přes východní Čechy – Šumpersko, Svitavsko a Poličsko až na Vysočinu.