Pro uprchlíky jsou tam připraveny patrové postele, které od sebe oddělují dřevěné paravány a nechybí ani uzamykatelné skříňky na uložení osobních věcí. Místo spacích pytlů jsou k dispozici nové polštáře, prošívané přikrývky a barevné povlečení.

V pondělí ráno je kapacita olomouckého evakuačního centra využita asi z pětiny.

„Za normálních okolností tyto prostory fungují jako tělocvična. Před osmnácti lety tady bylo vybudováno evakuační centrum, které městu slouží pro případy mimořádných událostí. Aktuálně máme připraveno šestadevadesát lůžek, dnes tady přenocovala asi dvacítka ukrajinských maminek s dětmi. Centrem zatím prošly dvě stovky uprchlíků,“ sdělil vedoucí odboru ochrany Jan Langr.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc zahájila provoz ambulance pro válečné běžence z Ukrajiny, 21. března 2022
Fakultka otevřela UA Point, ambulanci pro uprchlíky

Při vstupu do budovy je každý příchozí zaevidován, dostává kartičku s číslem a pak už se může ubytovat, najíst nebo třeba osprchovat. O uprchlíky se starají pracovníci z různých odborů magistrátu a také olomoučtí dobrovolní hasiči, kteří mají v evakuačním centru dvanáctihodinové směny.

V neděli sloužili hasiči z Droždína a Holice, v pondělí mají směnu dobrovolní hasiči z Topolan. Zajišťují vše, co je potřeba na místě, ale i dopravu do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, které funguje v Hanáckých kasárnách.

V naprosté většině případů jsou mezi uprchlíky maminky s dětmi, případně také s babičkami.

„Muži sem zatím přišli snad jen tři, byli pokročilejšího věku. Zdravotní stav uprchlíků je naštěstí dobrý, obvykle nepotřebují lékaře a většinou si vystačíme s tím, co máme připraveno ve zdejší lékárničce. Zajišťujeme pro ně snídaně, obědy a večeře. K dispozici mají také drogistické výrobky a kdo potřebuje, může si tady vybrat oblečení. Pár uprchlíků mělo s sebou domácího mazlíčka, většinou kočku, takže pro tyto případy máme připravené i nějaké krmivo,“ popsal vedoucí odboru ochrany.

Marina Gotovkina našla společně s dcerkou, sestrou a malým synovcem azyl v olomouckém penzionu Tõde.
Kyjevanka Marina s dcerkou: Lidé v Olomouci nás přijali s otevřeným srdcem

Velmi skromní a vděční

V místnosti, která slouží jako jídelna, právě snídá několik maminek s dětmi. Na stolech jsou připraveny nejrůznější cereálie, dětské přesnídávky, pečivo, jablka a v lednici jogurty, sýry a salámy. K dispozici je mikrovlnná trouba a automat na horké nápoje.

V sousední místnosti právě naplno „jede“ nová pračka a sušička, kterou teď město muselo pro provoz evakuačního centra pořídit.

„Zpočátku jsme pro uprchlíky nakoupili balená hotová jídla k obědu i večeři a oni k tomu přistoupili tak, že snědli jen půlku oběda a druhou půlku si nechali na večer, jsou velmi skromní a za všechno jsou vděční. Teď už kupujeme hlavně obědy, k večeři mají na výběr z potravin podobných jako u snídaní. Uvítáme, pokud se někdo rozhodne darovat potraviny. Hlavně pro děti jsou pořád potřeba jogurty, přesnídávky, piškoty, ale i hračky a dětské oblečení, jsme za takovou pomoc velmi vděční,“ poznamenal Jan Langr.

Olena Janssens pomáhá v Olomouci uprchlíkům z Ukrajiny s vyřizováním dokladů i bydlení.
Olena se stará o uprchlé krajany: Jsem stále v úžasu, jak Olomoučané pomáhají

Slovíčka z česko-ukrajinského pexesa

U jednoho ze stolů právě připravuje paní Lesja Meľnykovyč svého staršího syna na distanční výuku. Z aktovky, kterou stihli vzít s sebou, vytahuje učebnice a písanku a pokouší se připojit přes mobilní telefon.

„Syn chodí do první třídy a každá hodina výuky je pro něj velmi důležitá. Vyučování na dálku neprobíhá pravidelně, ale nárazově a pak se musíme připojit ihned, aby o vyučovací hodiny a úkoly nepřišel. Přijeli jsme do Olomouce ze Lvovského kraje. Když jsme se evakuovali, tak už byla hodně složitá situace, naši známí tam bohužel přišli o život,“ popisuje za pomoci tlumočníka Vasyla Vasyliva paní Lesja okolnosti útěku z válkou zmítané Ukrajiny.

Zároveň dohlíží na mladšího synka, aby měl jeho bratr klid na učení. U dalšího stolu se dvě dívky společně učí první česká slovíčka z česko-ukrajinského pexesa a opakují si je nahlas podle obrázků.

Ubytování pro ukrajinské uprchlíky ve WoodAréně v Ostravici na frýdecko-místecku. Ilustrační foto
Pokojů pro uprchlíky v kraji ubývá, brzy dojde na tělocvičny a kulturáky

Vrátím se na Ukrajinu, budu tam potřeba

Na druhém konci tělocvičny se dáváme do řeči s paní Angelou Nikolaevnou Pohtel, která do České republiky dorazila společně s mladší sestrou z ukrajinského města Šostka, kde žije asi 80 tisíc obyvatel.

„Mám s sebou dvě vnučky, jedné je deset a druhé třináct let. Jednu ´předám´ dceři, která pracuje už dva měsíce v Olomouci, druhá vnučka pokračuje s příbuznými do Německa. Sestra má s sebou malého syna, takže musím zajistit ubytování také pro ni. Jakmile budou mí blízcí v bezpečí a bude o ně postaráno, jsem rozhodnuta se vrátit zpět na Ukrajinu. Mám tam rodinu, jsem také zastupitelkou našeho města a ještě tam budu hodně potřeba,“ svěřuje se žena středního věku a vzápětí nám v mobilním telefonu ukazuje fotografii z Ukrajiny, kde má na sobě oblečené maskáče.

V patře nad tělocvičnou mají zázemí pracovníci magistrátu a dobrovolní hasiči, kteří zajišťují provoz evakuačního centra. S vedoucím odboru ochrany Janem Langrem pak pokračujeme na prohlídku podzemí. Tam jsou sklady veškerého materiálu jako jsou matrace, spací pytle, ale i elektrocentrály a vysoušeče. V regálech jsou pečlivě popsané krabice s ručníky a dalším textilem, dětskými plenami, vlhčenými ubrousky, přesnídávkami, trvanlivými potravinami nebo drogerií.

Zkouška části baletního souboru z Kyjeva v Moravském divadle v Olomouci, 17. března 2022
Kyjevský městský balet našel azyl v Olomouci, část už zkouší

Vybírají další tělocvičny

Veškerý provoz evakuačního centra stále financuje město Olomouc se svého rozpočtu, výdaje se už pohybují v řádech statisíců korun.

„Máme již příslib od hejtmanství, že na provoz také finančně přispěje. Ceníme si pomoci dárců, kteří nakoupí potraviny nebo přivezou hračky či dětské oblečení. Olomoučané jsou úžasní a lidem prchajícím před válkou ochotně pomáhají. Bude-li to potřeba, navýšíme kapacitu tohoto centra o dalších padesát míst. Už také postupně vybíráme další tři tělocvičny pro případ, že bude potřeba zajistit pro uprchlíky ubytování dlouhodobějšího charakteru, protože volná místa v ubytovacích zařízeních, bytech a rodinných domech v regionu postupně docházejí,“ popsal úkoly na další dny Jan Langr.