Odborníci sledují epidemiologickou situaci ve vyhledávaných dovolenkových cílech Čechů a před hlavní turistickou sezonou nemají informaci o probíhající epidemii nebo zvýšeném výskytu bacilární úplavice, jak tomu bylo před rokem například na Kapverdách.

V Olomouckém kraji jsou letos do konce května potvrzeny již dva případy bacilární úplavice. Týkají se 57letého muže, který onemocněl po návratu z dovolené v jižní Africe, a 49letého muže.

„Ve druhém případě ale není onemocnění klasifikováno jako importovaná nákaza,“ sdělila Olomouckému deníku Michaela Špačková z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

„Zvýšená obezřetnost cestovatelů z Česka při pobytu v dovolenkových destinacích z hlediska dodržování základních hygienických pravidel, pravidel bezpečné konzumace potravin a bezpečného sexu, je však na místě vždy,“ apelovala.

V Česku se onemocnění vyskytuje stejným dílem u žen i mužů.

„Celoročně s maximem počtu případů koncem léta a v časném podzimu. Zásadní podíl na výskytu onemocnění mají letní exotické dovolené,“ poukázala před startem letošní dovolenkové sezony Michaela Špačková.

Odkud se vozí nejčastěji

Průměrně třetina případů je v Česku hlášena po návratu z dovolené jako importovaná nákaza.

„V posledních letech nejvíce z Egypta, Indie, Albánie, Černé hory, Indonésie, Tuniska, Chorvatska, Turecka, Polska a Kapverd,“ informovala.

SZÚ v součinnosti s ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí) sleduje epidemiologickou situaci v častých dovolenkových destinacích Čechů a před hlavní letní sezonou hlásí klid. „Momentálně nemáme žádné indicie či informace o aktuálně probíhající epidemii či zvýšeném výskytu úplavice na Kapverdách nebo v jiné pro české občany běžné dovolenkové destinaci,“ uvedla Michaela Špačková.

Vloni a zejména předloni zaznamenali odborníci v Česku několik případů úplavice souvisejících s dovolenou na Kapverdách. Importy se týkaly konkrétně ostrova Sal. „Žena údajně jedla pouze v hotelu (all-inclusive), včetně konzumace ovoce, zeleniny a ledu v nápojích,“ poznamenal SZÚ vloni k jednomu případu z podzimu 2022.

Nutná hospitalizace u poloviny případů

Bacilární úplavice neboli Shigelóza je onemocnění provázené horečkou a křečovitými bolestmi břicha, zimnicí a třesavkou. Typickým příznakem je krvavý průjem. Zhruba v polovině případů z posledních let byla nezbytná hospitalizace nakažených.

Nejdůležitějším preventivním opatřením je dodržování základních hygienických pravidel a návyků. „Časté mytí rukou mýdlem pod tekoucí vodou a další hygienická opatření mohou pomoci chránit před infekcí.

V Olomouckém kraji zdravotnické statistiky podchycují od počátku roku také dva případy malárie a celkem tři případy horečky dengue.

Prevence úplavice

Pečlivě si pravidelně umývat ruce tekoucí vodou a mýdlem vždy při přípravě jídla, před jídlem, po použití toalety. Při koupání se vyvarovat polykání vody, zejména z rybníků, jezer, ale i z bazénů. Při cestování do zahraničí dodržovat návyky bezpečného stravování (vyvarovat se konzumace jídla na ulici „street food“, pokud se hygienické podmínky v dané provozovně zdají nedostačující, vyvarovat se pití nápojů s příměsí a přídavkem ledu). Chránit se při sexu, při známkách onemocnění abstinujte - po odeznění průjmu ještě 1 až 2 týdny.

Zdroj: SZÚ