Do Kabelkového veletrhu Olomouckého deníku, letos rozšířeného o pánské vázanky, Jaroslav Miller věnoval kousek, který si před lety koupil ve Spojených státech amerických.

„Univerzita Palackého svou vázanku zatím nemá, ale už v průběhu podzimu mít bude. Naši módní kolekci chceme rozšířit o kravatu, která bude decentní v modrobílé barevné kombinaci," říká v rozhovoru pro regionální Deník rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller.

Jaký je váš vztah ke kravatám?
Vysoce ambivalentní. Z titulu své funkce musím kravatu nosit velmi často a mám pocit, že s kravatou vypadám o něco důstojněji a lépe. Na druhou stranu, vázanka vás celý den škrtí, takže si ji celkem rád sundám. Polední dobou jsem si ale zvyknul chodit jen v saku a košili bez vázanky. Je to pohodlnější a také etiketa je uvolněnější. Když se podíváte na fotografie staré dvacet, třicet let, muži na sobě mají oblek s kravatou a to i při méně formálních příležitostech. To se dnes neděje.

Vnímáte kravaty jako módní kousek?
Po několika hodinách začne být kravata nepohodlná, ale jako módní doplněk je mám rád a mám jich poměrně hodně. Ale jsem konzervativní, proto většinou volím usedlejší barvy, bez přílišných dramatických ztvárnění. Nosím i motýlky, především na univerzitní ples.

Veletrh 14. říjnaMáte doma nepotřebnou kabelku, psaníčko či pompadurku? Neváhejte a přineste ji do 8. října na některé ze sběrných míst v Olomouckém kraji (seznam najdete ZDE). Darované tašky roztřídíme a za symbolickou cenu budou k prodeji na Kabelkovém veletrhu. Oproti minulým dvěma ročníkům jsme připravili také jednu novinku. Vyhověli jsme četným žádostem čtenářek a letos poprvé budeme kromě kabelek sbírat také kravaty.
Sesbírané dámské i pánské odplňky pak budou k mání na Kabelkovém veletrhu, který se bude konat ve středu 14. října 2015 ve foyer Moravského divadla v Olomouci.
Výtěžek z prodeje pak poputuje sdružení věnující se různě handicapovaným dětem a jejich rodinám.

Jak je pro vás složité nebo snadné uvázat si uzel?
Uvázat pěkný uzel na kravatě je pro mě to nejtěžší, co jsem v životě zvládnul. Všechno ostatní je o stupeň níž. Uvázat dvojitý uzel na vázance tak, abych byl spokojený, se mi většinou povede až na několikátý pokus. Můj otec je váže úžasně, a když mě vidí na nějaké fotografii, tak mi hned říká, že mám kravatu hrozně uvázanou. Okamžitě si toho všimne. Ale já jsem spokojený, i když vím, že to není úplně dokonalé.

Jakou vázanku do Kabelkového veletrhu věnujete?
Koupil jsem ji v Americe. Měl jsem jít na recepci k rektorovi Univerzity v Georgii a zjistil jsem, že jedinou kravatu, kterou jsem s sebou měl, mi tehdy dvouletá dcera polila kečupem. Měl jsem jen půl hodiny času, proto moje žena jela do supermarketu a koupila mi tam náhradní vázanku. Na recepci jsem nakonec přišel na minutu přesně, ale musím se přiznat, že tak trochu razil, přítomní pánové měli kravaty černé nebo jednobarevné. Od té doby se vždy snažím mít s sebou dvě kravaty.

Proč jste se rozhodl podpořit Kabelkový veletrh?
Univerzita je škola i výzkumná instituce a také je tady proto, aby nějakým způsobem expandovala do veřejného prostoru, a tedy byla činná i v charitě. Navíc, když je to univerzita starobylá a relativně bohatá, jako jsme my, tak se nemůžeme tvářit, že se nás problémy tohoto světa netýkají. To, že jsme činní v charitě, je jedna z nejmenších věcí, které můžeme udělat.

Kde jinde ještě pomáháte?
Teď právě je univerzita poměrně aktivní v souvislosti aktuální s uprchlickou krizí. Nedávno jsme ve spolupráci s Charitou Olomouc, vypravovali několik aut do postižených oblastí, kam jsme společně dodali oblečení a hračky, na místě pořídili pro uprchlíky balené vody. Právě sbírka hraček byla aktivitou univerzity, jako doplnění další materiální pomoci, a setkala se s obrovským zájmem. Sestavili jsme ale také tým odborníků, kteří jsou k dispozici jak státní a veřejné správě, tak například Charitě nebo jiným neziskovým organizacím. Kdo by měl zájem pomoci, tak sběrným ale i kontaktním místem je UPoint, univerzitní obchod a poradenské centrum v centru Olomouce. Právě tam lidé dostanou informace, kontakty a rady, a právě tam probíhají i některé z dalších charitativních akcí, na kterých se univerzita podílí. Hodně se angažujeme také v pomoci studentům z Ukrajiny, především z té východní části země. Řada z nich si doplňuje vzdělání na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Rektor Univerzity Palackého Jaroslav MillerProf. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D.Rektor Univerzity Palackého v Olomouci
Věk: narozen 8. ledna 1971
Vzdělání: Studoval historii a filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, Středoevropské univerzitě v Budapešti a University of Oxford (Lady Margareth Hall). Mezi jeho učitele patřili Josef Jařab, Ralf Dahrendorf, Stephen Greenblatt či Robert J. W. Evans.
V roce 2012 byl jmenován profesorem historie a do ledna 2014 zastával funkci vedoucího Katedry historie Filozofické fakulty UP, která je jedním z největších pracovišť tohoto druhu v České republice.