Ty se letos odehrávají na nejrůznějších místech Olomouce – na schodišti kolejí, v kostelích, obchodních centrech. Ale třeba i na transfuzní stanici.

Právě na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice zamířil v pondělí ráno rektor univerzity Miroslav Mašláň. Společně s ním tam darovali krev další univerzitní zaměstnanci i studenti.

„Důkazem toho, že krví jsme si všichni rovni, je i skutečnost, že na jedné straně půjde krev darovat nejvyšší představitel univerzity, na straně druhé například zaměstnanec údržby budov,“ poznamenal mluvčí nejstarší moravské univerzity Radek Palaščák.

„Věřím, že se nám touto cestou podaří oslovit nejen studenty a zaměstnance univerzity, ale také širokou veřejnost, a poukázat na to, že pravidelné dárcovství krve je jedna z možných cest, jak pomoci dobré věci,“ řekl rektor.

Primátor a rektor na cucky

Právě Mašláň bude společně s primátorem Olomouce Martinem Novotným hostem speciálního programu s názvem Talkshow na cucky, kterému bude v úterý večer patřit filmový sál Konviktu.

„Rozhodně nepůjde o suchopárné vyprávění. Divadlo na cucky si připravilo scénky a písně přímo pro tuto příležitost, takže se diváci mohou těšit na řádnou dávku zábavy,“ pozval na akci jeden z organizátorů Akademických dnů Ondřej Martínek.

Arcibiskup ve studentském kostele

Organizátoři chtějí, aby Olomoučané coby obyvatelé univerzitního města brali oslavy obnovení jedné z nejtradičnějších vysokých škol v zemi za své.

Tradiční studentskou mši v kostele Panny Marie Sněžné bude tentokrát sloužit arcibiskup Jan Graubner.

„V pátek se uskuteční společný koncert univerzitních pěveckých sborů Visegrad Choral Bridges, spojený s předáním prestižního ocenění Unie českých pěveckých sborů ‚Sbor roku‘. V sobotu od devíti do čtrnnácti hodin pak může široká veřejnost využít nabídky Dne otevřených dveří na Rektorátu Univerzity Palackého a prohlédnout si tak jedinečný objekt bývalého Proboštského domu ze 17. století, nynější sídlo rektorů univerzity,“ pozval na další program Akademických dnů Palaščák.

Studenti ukáží, jak čistit zuby

Studenti zubního lékařství se zase rozhodli propagovat zdravé a správné čištění zubů. Během středy je bude moéžné potkat hned v několika obchodních centrech.

„Studenti v týmech názorně předvedou, jak si správně čistit zuby na zároveň budou se zájemci vypolňovat krátký dotazník o ústní hygieně,“ uvedl Martínek.

Ani při letošních oslavách nebude chybět tradiční slavnostní vyhlášení nejlepších vědeckých prací.

Budovy kolejí Bedřicha Václavka budou hostit nevšední závod v běhu do desátého poschodí.

Akademické dny Univerzity Palackého v Olomouci

65. výročí obnovení olomoucké univerzity 19.–26. února 2011

sobota 19. února

REPREZENTAČNÍ PLES UP

Regionální centrum Olomouc | 19.00 | vstup: 290 Kč pro studenty / 390 Kč ostatní

Výroční ples Univerzity Palackého, tentokráte s TOP Bandem se sólisty, Cimbálovou muzikou Strážničan a Rose Bandem. Na programu je také předtančení, ukázka společenských tanců a taneční show KST Quick Olomouc. Vrcholem večera bude koncertní vystoupení Jitky Zelenkové. Večerem provází Pavel Hekela. Vstupenky jsou v prodeji od 7. února v Konferenčním servisu UP, Biskupské nám. 1, tel. 585 631 054. Plakát

pondělí 21. února

DARUJ KREV S REKTOREM UP

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc | 10.00

Akce propagující dobrovolné dárcovství krve. Rektor UP prof. Miroslav Mašláň a další členové vedení UP dobrovolně darují krev na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Přijďte darovat krev také! Akci pořádá o. s. Pomáháme pomáhat ve spolupráci s Univerzitou Palackého. Více o dárcovství na www.pomahamepomahat.cz. Plakát

ŘEKNĚTE TO NAROVINU! (21.-24. 2.)

Ústřední knihovna UP (Zbrojnice, 1. patro, předsálí) | po celé čtyři dny

Instalace velkoformátových ploch s možností na ně napsat své názory, připomínky, pochvaly i výtky na jakákoli témata týkající se Univerzity Palackého. Zajišťuje o. s. Studenti UP ve spolupráci s UP v Olomouci.

I VY MŮŽETE NĚCO ZMĚNIT! (21.-23. 2.)

Ústřední knihovna UP (Zbrojnice, 1. patro, předsálí) | denně 11.00–16.00

Informační stánek k letošním volbám do akademických senátů. Přijďte zjistit, co jsou to akademické senáty, jak fungují, jak být zvolen a jak volit. Přijďte najít důvod, proč jít k volbám. Rozhodujte o sobě!

ZVONY OLOMOUCKÝCH KOSTELŮ

Olomoucké kostely a chrámy | 15.00

Ve tři hodiny se rozezvučí zvony olomouckých kostelů (sv. Mořice, sv. Michala a sv. Václava). Již tradičně připomenou, že 21. února 1946 touto dobou zvěstovaly Olomoučanům, že byl před několika minutami přijat zákon o obnovení olomoucké univerzity, a naplnil se tak sen jejich předchůdců o univerzitním městě Olomouc.

úterý 22. února

OCENĚNÍ AUTORŮ MONOGRAFIÍ, MIMOŘÁDNÝCH PUBLIKAČNÍCH POČINŮ A STUDENTŮ UP

Aula Právnické fakulty UP | 10.30

Rektor UP na tradičním slavnostním ceremoniálu ocení autory monografií, mimořádných publikačních počinů a úspěšné studenty UP. Předání ocenění bude spojeno s výstavou oceněných monografií a další produkce Vydavatelství UP (Malý sál 2 – Právnická fakulta UP).

JARMARK STUDENTSKÝCH ORGANIZACÍ

Ústřední knihovna UP (Zbrojnice) | 11.00–16.00

V rámci Jarmarku studentských organizací, které působí při univerzitě, studenti formou prezentací a workshopů představí nejen akademické obci své aktivity sportovní, umělecké, kulturní a vzdělávací

STUDENTSKÁ BURZA SKRIPT A UČEBNIC

Ústřední knihovna UP (Zbrojnice, 1. patro, studovna) | 11.00–16.00

Postoupil/a jsi do dalšího ročníku nebo dostudoval/a jsi svůj obor a nechceš, aby se ti doma válely nepotřebné učebnice a skripta? Nebo naopak hledáš studijní materiály? Pak se zúčastni Studentské burzy skript a učebnic ve Zbrojnici. Akci pořádá o. s. ELSA Olomouc a další studentské organizace. Přiložený formulář po vyplnění zašlete na e-mail rehackova(at)el­sa.cz.

ZÁVOD V BĚHU DO 10. POSCHODÍ

VŠ kolej B. Václavka | 16.00–19.00

Závod studentů a zaměstnanců UP v běhu do 10. poschodí vysokoškolských kolejí Bedřicha Václavka na Šmeralově ulici. Soutěžit se bude v mužské a ženské kategorii, první tři místa v každé kategorii získají zajímavé ceny. Akci pořádá o. s. Studenti UP a OLIVER VŠ LIGA Olomouc. Registrace do 15. února na ondrej.martinek(at)u­pol.cz.

TALKSHOW NA CUCKY

Filmový sál Uměleckého centra UP (Konvikt) | 19.30 | vstup volný

Hosty populární talkshow plné scének a písní moderované herci Divadla na cucky budou tentokrát profesor Miroslav Mašláň, rektor UP, a Martin Novotný, primátor statutárního města Olomouc. Akci pořádá o. s. Divadlo Konvikt ve spolupráci s UP v Olomouci.

středa 23. února

ONLINE CHAT S REKTOREM UP

http://www.zurnal.upol.cz/chat | 13.00–14.00

Již podruhé bude má široká akademická obec možnost zapojit se do chatu s rektorem UP, prof. Miroslavem Mašláněm. Zeptejte se nejvyššího představitele univerzity na to, co vás zajímá ve vztahu k univerzitě a jejímu vedení. Své dotazy můžete zasílat do úterý 22. února na ondrej.martinek(at)u­pol.cz, nebo je pokládat přímo v rámci chatu ve středu 23. února.

Ve zdravé Olomouci zdravý zub | po celý den

OC Haná, OC City, Olympia, Prior

Studenti Zubního lékařství LF UP se rozhodli v rámci AD UP propagovat zdravé a správné čištění zubů. Během středy je budete moci potkat v olomouckých obchodních centrech, kde vám v týmech názorně předvedou, jak si správně čistit zuby na modelu zubů. Zároveň budou studenti se zájemci vyplňovat krátký dotazník o ústní hygieně.

ZABRISKIE POINT

Kino Metropol | 15.00 | vstup volný

Ve středu můžete v rámci Akademických dnů můžete navštívit speciální projekci v kině Metropol. Na programu bude snímek Zabriskie Point (USA, 1970, anglicky s českými titulky) režiséra Michelangela Antonioniho. Nejkontroverznější film tohoto klasického tvůrce (např. Zvětšenina) reaguje na bouřlivou atmosféru konce šedesátých let na amerických univerzitách a na příběhu dvou náhodných milenců putujících pouští se zamýšlí nad podstatou revolučních hnutí. Více o filmu.

STUDENTSKÁ MŠE

Kostel Panny Marie Sněžné | 19.00

Pravidelnou studentskou mši, tentokrát tematicky zaměřenou na obnovení UP, bude výjimečně sloužit Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Akci pořádá o. s. Vysokoškolské katolické hnutí Olomouc ve spolupráci s UP.

TOMÁŠ LEBEDA: KŘESŤANSKÉ HODNOTY VE VOLBÁCH

Centrum Aletti | 20.10

Doc. PhDr. Tomáš Lebeda, Ph.D., je politolog a vedoucí Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Specializuje se na oblast voleb, volebních systémů a volebního chování. V rámci Akademických dnů UP se uskuteční jeho přednáška na téma Křesťanské hodnoty ve volbách, a to 23. února od 20.15 hodin v Centru Aletti (Křížkovského 2). Akci pořádá Vysokoškolské katolické hnutí Olomouc.

čtvrtek 24. února

PROMOCE ABSOLVENTŮ DOKTORSKÉHO STUDIJNÍHO PROGRAMU, PŘEDÁNÍ JMENOVACÍCH DEKRETŮ DOCENTŮM

Aula Právnické fakulty UP | 11.00

Slavnostní akt Univerzity Palackého, na němž převezmou diplomy noví doktoři, kteří úspěšně zakončili svá postgraduální studia na šesti fakultách UP (CMTF, LF, FF, PřF, PdF a FTK). Rektor UP rovněž předá jmenovací dekrety novým docentům.

pátek 25. února

VISEGRAD CHORAL BRIDGES

Aula Filozofické fakulty UP | 18.30 | vstup volný

Společný koncert univerzitních pěveckých sborů Mladosť Banská Bystrica (SK), Educatus Krakow (PL) a Ateneo UP Olomouc. Koncert spojený s předáním prestižního ocenění Unie českých pěveckých sborů „Sbor roku“. Více na http://ateneo.upol.cz/. Plakát (pdf)

sobota 26. února

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ REKTORÁTU UP

Rektorát UP, Křížkovského 8 | 9.00–14.00

Den otevřených dveří na Rektorátu Univerzity Palackého spojený s možností prohlídky jedinečného barokního objektu z konce 17. století – bývalého Proboštského domu, který se v roce 1946 stal sídlem rektorů univerzity.

CARMEN

Moravské divadlo Olomouc | 19.00

Slavnostní představení nejslavnější francouzské opery Carmen v rámci Akademických dnů UP. Vstup pouze s pozvánkou.