Jedenadvacetiletá Marcela je ve druháku na fakultě zdravotnických věd. Už první týden ve škole má jasno, že takhle to dlouho nepůjde. Neodmyslitelnou součástí výuky jsou totiž roušky, respirátory. Bez ochrany úst a nosu nesmí studenti vstoupit do budovy, natož pak sedět v učebně.

„Naštěstí míváme pauzy mezi přednáškami, takže se dostaneme ven nadýchat se čerstvého vzduchu. Ale i tak není příjemné sedět třeba hodinu a půl v roušce ve třídě, ve které je dusno,“ svěřila se studentka.

Jelikož sedává vzadu, někdy má problém porozumět tomu, co vyučující říkají. I oni totiž musejí nosit roušku. Marcela by proto uvítala distanční výuku, stejného názoru jsou i její spolužáci.

„S tím, že praxe v nemocnicích budou normálně, ale přednášky třeba online,“ doplnila.

Vedení Univerzity Palackého (UP) sice doporučilo jednotlivým fakultám, aby se přednášky konaly dálkově, většina z nich ale dává přednost prezenční formě.

Přechodu na distanční výuku se naopak nebránila právnická fakulta. Její studenti tak budou dočasně získávat nové informace prostřednictvím audio a videonahrávek nebo živých přenosů.

K podobnému kroku přistoupila také fakulta tělesné kultury u svých teoretických předmětů.

Některé fakulty zavádějí takzvanou hybridní výuku, kdy zdraví jedinci jsou ve třídě a nakažení sledují výklad přes internet.

Na plošnou online výuku jsou připraveni

„K zavedení plošné online výuky zatím univerzita nepřistupuje, je však připravena kdykoliv v případě potřeby do tohoto režimu přejít,“ ujistila mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Rektorát nabádá k ohleduplnosti, zodpovědnosti a kolegialitě.

„Kdo se cítí nemocen, zůstává doma,“ zdůrazňuje speciální webová stránka UP věnovaná informacím a aktualitám o koronaviru.

Díky jarním zkušenostem s nákazou vznikly manuály zahrnující doporučení i preventivní opatření. Podle nich se nyní univerzita řídí, je tak připravená na různé scénáře.

„Samotné fakulty pak mohou s ohledem na svá specifika přistoupit ke zpřísnění doporučení vydaných vedením UP,“ navázala Sýkorová Dvorníková.

Škola je navíc v kontaktu s hygieniky i odborníky z Fakultní nemocnice Olomouc, díky čemuž může ihned reagovat na vývoj situace v regionu.

Pravidla i v menzách a na kolejích

Kromě zvýšené hygieny, používání dezinfekce či pravidelného větrání místností by studenti měli dodržovat stanovená pravidla i v menzách a na vysokoškolských kolejích.

O ubytování neutuchá zájem ani během pandemie. Před rokem zaznamenala Správa kolejí a menz UP (SKM) historicky nejvyšší poptávku, kdy na začátku akademického roku nedokázala vyhovět čtyřem stovkám žadatelů.

Letos převyšuje poptávka nabídku ještě o něco víc. Koronavirová krize se však projevila na mírném úbytku zahraničních studentů. Právě s jejich příjezdem souvisí největší opatření.

„Kontrola testů na Covid-19, kontrola teploty osob na všech recepcích, příprava karanténních pokojů pro zahraniční studenty, kteří přijedou bez platných testů, respektive na jejich výsledky čekají, protože si je nechali udělat například na Letišti Václava Havla v Praze,“ shrnul ředitel SKM Josef Suchánek. Samozřejmostí jsou zásobníky s dezinfekcí, roušky a důkladnější úklid, sanitace.

Správa kolejí a menz během nouzového stavu zavedla tříúrovňový platební režim, aby o své peníze nepřišli ti, kteří se z koleje předčasně odstěhovali, případně si tam nechali své věci a odjeli. Tato situace se může opakovat, pokud by znovu došlo k vyhlášení nouzového stavu či k plošnému uzavření škol.

V pondělí 21. září zahájilo akademický rok na Univerzitě Palackého zhruba 22 tisíc studentů. Necelou čtvrtinu tvoří prvňáci, kteří se letos musí vyrovnat nejen s neznámým prostředím a novými spolužáky, ale i s netradičním vysokoškolským režimem.

Studující senioři?

Nejohroženější skupinou jsou ale senioři. Jejich vzdělávání UP nabízí prostřednictvím Univerzity třetího věku (U3V). Některé její specializované běhy byly zahájeny už minulý týden.

S přítomností seniorů na přednáškách a seminářích se prozatím počítá, jejich účast je podmíněna použitím roušky, dezinfekce a podpisem čestného prohlášení o bezinfekčnosti.

Jednou z klíčových přínosů U3V je sociální interakce seniorů, která v letním semestru bohužel vázla kvůli distanční výuce.

„Doufáme, že v následujících semestrech tato forma bude realizována jen pro zpestření a doplnění výuky prezenční, a nikoli z nutnosti omezení kontaktu mezi účastníky,“ uzavřela mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková.