To je jen zlomek návrhů a tipů na zlepšení, které se už sešly na novém portálu Chodím Olomoucí.

Ten chce právě na problémy, s nimiž se Olomoučané setkávají při svých cestách městem upozornit.

Web v lednu spustila Univerzita Palackého.

Nový portál má upozornit na potíže, s nimiž se lidé setkávají při svých cestách městem. Kdo chce, může tak prostřednictvím webových stránek upozornit například na špatný chodník či problematický přechod přes silnici.

Zapojit občany do zlepšení

Provozovatelé portálu chodimolomouci.cz počítají i s tipy, které mají pomoci lepšímu fungování hromadné dopravy nebo se týkají špatného parkování.

Portál eviduje také záznamy o bezohledné a rychlé jízdě aut v určité lokalitě a zajímá se o funkčnost bezbariérových přístupů.

„Chceme zjednodušit komunikaci mezi občany a těmi, kdo je zastupují a zodpovídají za kvalitu života ve městě. Záleží nám na tom, aby se občané zapojili do veřejného dění. Oni budou těmi, kteří upozorní na problematické oblasti dopravy ve městě. Následně pak budou moci sledovat, jak bylo s jejich podněty naloženo,“ řekl Matúš Šucha, vedoucí katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Vložení příspěvku je jednoduché

Vložení příspěvku na portál je jednoduché, stačí anonymně nahrát do systému fotografii místa s adresou a krátkým popisem problému.

Portál nahlášené podněty zobrazí, současně je jeho správci zašlou kontaktním osobám na magistrátu města.

„Lidé tak mohou sledovat, jaká místa jsou pro chodce nejsložitější a jak jejich problematičnost magistrát a další zodpovědné instituce následně řeší,“ pokračoval Matúš Šucha, dopravní psycholog z UP.

V rámci pilotního provozu se už mezi připomínkami objevil například požadavek na opravu rozbité silnice v Křížkovského ulici – mezi filozofickou fakultou, rektorátem UP a Zbrojnicí.

Mezi podněty je i požadavek na opravu rozbitého chodníku na Masarykově třídě, na mostě přes řeku u vysokoškolských kolejí UP.

Radnice: Podněty se budeme zabývat

Město web vítá. „Jsme velmi rádi, že stav města není lidem lhostejný. Nový portál doplňuje možnosti, které už delší dobu existují, například dobře fungující a velmi jednoduchý formulář na stránkách technických služeb, kde lidé mohou oznamovat růžné poruchy a problémy. Také podněty, které se na novém portálu objeví, se budeme zabývat,“ reagoval na novinku náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec.

Dodal, že všechny tyto aktivity mohou přispět k cílům, kterými se zabývá plán udržitelné městské mobility, tedy mimo jiné i snížení podílu individuální automobilové dopravy.

Portál Chodím Olomoucí provozuje Univerzita Palackého se souhlasem a podporou spolku Pražské matky, který vyvinul a provozuje portál Chodci sobě v Praze.