Zájemci si na akci mohou projít univerzitní prostory od 9 do 14 hodin.

Speciální program chystá všech osm fakult.

K univerzitním budovám zájemce už tradičně zdarma dopraví speciální autobusová linka. 

Den otevřených dveří poskytne návštěvníkům kompletní informační servis.

Na některých fakultách si mohou zájemci vyzkoušet i testy předpokladů ke studiu.

„Středoškoláci se na fakultách dozvědí veškeré informace o možnostech studia, podmínkách přijímacího řízení i uplatnění absolventů. Otevřeny budou univerzitní knihovna, koleje či menza. Očekáváme tisíce zájemců, program bude zajímavý i pro veřejnost,“ uvedla tisková mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Měření tuku i jaderná fyzika

Návštěvníci přírodovědecké fakulty se mohou těšit například na prohlídku optických součástí teleskopu pro detekci kosmického záření.

Přístupná bude i laboratoř nanotechnologií se skenovacím elektronovým mikroskopem.

Fyzici představí například laboratoř pro atomovou a jadernou fyziku.

Na fakultě zdravotních věd zájemci uvidí specializované odborné učebny, v nichž se studenti při práci se speciálními figurínami zdokonalují v péči o pacienta na lůžku.

Na fakultě tělesné kultury v Aplikačním centru BALUO si zájemci vyzkoušejí řadu sportů, k dispozici bude hala pro stolní tenis či ukázka "chytrého fitness".

Chybět nebude ani možnost analýzy zatížení nohy při chůzi, měření absorpce kyslíku při pohybu, měření tělesného složení či balanční hra Rovnováha s tučňáky. Přístupná bude i lezecká stěna.

Rizoto, nebo guláš?

Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání bude mít pro studenty maturitních ročníků otevřeno od 9 do 18 hodin zdarma.

Univerzitní informační centrum a obchod UPoint na Horním náměstí nabídne od 9 do 14 hodin sortiment s deseti procentní slevou pro všechny návštěvníky a zájemci o studium na UP dostanou také horkou čokoládu zdarma.

„Návštěvníci budou mít také příležitost zjistit, jak to funguje na vysokoškolských kolejích a v menze. V tělocvičně na koleji B. Václavka budou stánky s informacemi, spolku Udržitelný Palacký či Akademik sport centra. V menze na ulici 17. listopadu mohou ochutnat oběd za studentské ceny. V nabídce bude dýňová polévka, boloňské špagety, vepřový guláš, cordon bleu, bezlepkové mexické rizoto a lívance s povidly a tvarohem,“ nalákala mluvčí.

Autobus zdarma

Uživatelé s telefony se systémem Android si mohou stáhnout v ČR ojedinělou aplikaci Studuj na UP, ve které najdou kompletní časový rozpis, jízdní řád autobusu, interaktivní mapu univerzitních budov, ale i přehledný rozcestník na obory a aktuality.

„Dopravu k fakultám a dalším pracovištím zprostředkuje bezplatná autobusová linka, která bude vyjíždět vždy od hlavního vlakového nádraží a přiblíží zájemce k téměř všem zpřístupněným univerzitním budovám. Největší zájem o linku se dá očekávat v čase 8.50 u Hlavního nádraží. Autobus má celkem 50 míst. Jezdit v něm budou i dobrovolníci z UP, kteří zájemcům poskytnou informace k zastávkám,“ doplnila Gabriela Sýkorová Dvorníková.