Tu druhým rokem pořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v rámci projektu Medializace vědy (MedVěd), ve spolupráci s Moravským divadlem.
„Žáci základních škol za sebou mají cyklus devíti přednášek, na přírodovědná témata, druhá část přednáškového odpoledne pak byla věnovaná divadlu, protože celá akce se odehrávala v prostorách Moravského divadla. Odměnou jim pak mimo jiné byl vysokoškolský diplom, který si z ceremoniálu odnesly,“ uvedla Martina Šaradínová, mediální poradce projektu MedVěd.
Necelá stovka dětí pod vedením vysokoškolských pedagogů zkoušely zkoumat lidský hlas, pronikaly do nitra srdce i útrob sopky. Učitelé pro ně připravili zajímavosti například z matematiky, věd o Zemi, fyziky či biologie.
Letošní novinkou byla kriminalistika, kdy se školáci proměnili v pátrající detektivy. „Dělali jsme tam různé věci a bylo to super. Nejvíce mě překvapila přednáška o tom, jak funguje srdce. Kdybych se mohl přihlásit znova, určitě bych to udělal,“ řekl čerstvý absolvent devítiletý Jakub Langer z Kožušan.
I dvanáctileté Veronice Řezníčkové z Olomouce se univerzita líbila. „Měli jsme různé přednáška o biologii, fyzice nebo historii. Nové pro mě bylo třeba to, že když magnetem přejedeme platební kartu, tak se všechno vymaže,“ řekla dívka.
V jednom případě pak zapojila i celou rodinu. „Probírali kriminalistiku, což ji hrozně zajímalo a hned nám pak doma brala otisky a lupou je zkoumala. Myslím si, že spoustu poznatků teď využije ve škole,“ uvedla její maminka Barbora Koppová.
I přesto, že projekt Medvěd – Medializace vědy, jehož součástí Univerzita Dětského věku byla, letos končí, vedení Přírodovědecké fakulty chce v projektu pokračovat.
„Přírodovědecká fakulta má zájem v univerzitě pokračovat. Děti se na to těšily, baví je to a myslíme si, že to naplňuje jeden z cílů přilákat je více k matematice, chemii, fyzice a dalším přírodním vědám, které někdy nepatří k těm oblíbeným školním předmětům,“ doplnila Šaradínová.