Univerzita Palackého se na den otevřených dveří vždy dlouhodobě připravuje.

„Dny otevřených dveří jsou tradiční aktivitou určenou těm, kdo se chtějí dozvědět více o možnostech studia na olomoucké univerzitě. Využijte příležitosti prohlédnout si místo svého budoucího studia na vlastní oči a zjistit si informace z první ruky," apeloval tiskový mluvčí Radek Palaščák.

Umístění ve světovém žebříčku Číslo 488. To je pořadí, na kterém se Univerzita Palackého v Olomouci umístila v novém vydání prestižního amerického žebříčku vysokých škol sestavovaném U. S. News. V žebříčku se z České republiky objevila ještě Univerzita Karlova a České vysoké učení technické. V rankingu je nejvýše hodnocena Harvardova univerzita, z evropských univerzit Oxford a Cambridge na pátém a šestém místě. Univerzita Karlova obsadila 179. a ČVUT 371. příčku.

Doplnil, že během informačních bloků na každé fakultě budou zástupci vedení informovat o podmínkách studia, náležitostech elektronické přihlášky a přijímacím řízení a odpovídat na veškeré dotazy zájemců. Studentům budou k dispozici také studijní referentky na studijních odděleních fakult.

„Uchazeči o studium budou moci využít bezplatnou autobusovou linku, která bude vyjíždět z hlavního nádraží, odkud bude pokračovat k pěti fakultám a také k univerzitním budovám v Olomouci-Holici," doplnil Radek Palaščák.

Bohatý doprovodný program si kromě informačních bloků už tradičně připravila Fakulta tělesné kultury.

„Příchozí si mohou vyzkoušet paralympijský sport boccia nebo netradiční curling v indoorových podmínkách. Návštěvníky seznámíme také s výsledky mezinárodního výzkumu o zdraví a životním stylu mládeže nebo je pozveme do laboratoře zátěžové fyziologie," řekl vedoucí studijního oddělení Svatopluk Horák.

Program dne otevřených dveří spolu s nabídkou studijních oborů a také jízdní řád, je k dispozici na www.studuj.upol.cz. Další den otevřených dveří a to všech osmi fakult olomoucké univerzity se uskuteční v sobotu 17. ledna 2015.

Doprovodný program na fakultě tělesné kultury Katedra Aplikovaných pohybových aktivit představí paralympijský spor Boccia, jehož princip je podobný pétanque, a také netradiční curling upravený pro indoorové podmínky. Příchozí se na Fakultě tělesné kultury mohou podívat i na to, jak funguje optoelektronické zařízení Optojump, které analyzuje chůzi, běh a skoky. Pomáhá sportovcům optimalizovat výkon a hodnotí jejich stav po zranění. U běžné populace se přístroj využívá k diagnostice chůze. Příchozí mohou získat i detailní rozbor tělesného složení a v laboratoři bude k vidění ukázka odezvy organismu na simulovanou nadmořskou výšku, ale i ukázka měření variability srdeční frekvence, ukázka pohybu na běžeckém ergometru nebo ukázka hodnocení vitální kapacity plic. Připravená bude také výstava fotografií Sauna, Pirts Hamam, Fürdö aneb Čtyři evropské tradice lázeňství Expozice mapuje vývoj a zvyky lázeňské kultury ve Finsku, Lotyšsku, Turecku a Maďarsku. 

Program na Pedagogické fakultě UP Fakulta nabízí prohlídky laboratoří, učeben a didaktických pomůcek. Odborné laboratoře a dílny Katedry technické a informační výchovy budou přístupné zájemcům o studium v každou celou hodinu od 9 do 13 hodin. Katedra antropologie a zdravovědy se zase chystá na prezentaci didaktických pomůcek z oblasti poskytování první pomoci, prevence závislostí, výchovy k sexuálně reprodukčního zdraví či třeba zdravotnické prevence. Zájemci si je mohou prohlédnout a vyzkoušet, a to včetně prohlídky učeben, v 10.30 a ve 12.30 v učebně LF1 – 3. poschodí. Ve 12 hodin se pak uskuteční hromadná prohlídka jednotlivých ateliérů Katedry výtvarné výchovy.

Jízdní řád bezplatné autobusové linky

JŘ