Přihlásilo se celkem 3 599 Hanaček a Hanáků, z nichž hanácky hovoří 1 986. Většinu podle strůjců unikátního průzkumu tvoří lidé ve věku nad 50 let. Radost jim ovšem udělalo 227 Hanáků do 20 let, ze kterých 84 mluví hanácky.

To je podle nich předpoklad, že se na světě ještě nějaký pátek bude mluvit hanácky.

Dali o sobě vědět Hanáci ze zahraničí. Ozvali se z Holandska, Francie, Švýcarska a nejdále z Kanady. Přihlásilo se 313 majitelů hanáckých krojů.

Na Hané jich v obcích nejvíce napočítali v Nákle. Mezi městy pak překvapivě překonal Litovel Prostějov. Olomouc podle organizátorů potvrdila, že je hanáckou metropolí.

Smyslem sčítání podle organizátorů nebylo přemalovávat mapu Hané, ta je daná. Do území spadá třeba Kroměříž, kde ale lidé hanáčtinu nepoužívají.

„Zajímá nás, kde všude jsou lidé, kteří ještě umí hanácky. Kam až sahají naše ‚hranice‘. Hanáci mluvící hanácky mohou žít třeba v Praze,“ vysvětloval během sčítání jeden z organizátorů Arnošt Vogel, starosta Haňovic.

Podle Vogela je hanáčtina živým jazykem obyvatel řady obcí nejen na Olomoucku, což podle něj může být zajímavé v rámci rozvoje turistického ruchu. „Přijede turista a bude chtít vědět, kde může zaslechnout hanáčtinu a v jakém procentu,“ popsal tehdy konkrétní využití poznatků.

Aby krásný jazyk nevymřel, vydal mikroregion Ôčebnicu hanáčťênê pro némenši, kterou chce namluvit. Přímo v Haňovicích působí kroužek hanáčtiny.

„Je o něj takový zájem, že nebylo možné vzít všechny děti. Škola vystupuje s pásmem na kulturních akcí v obci. Děti jsou moc šikovné,“ chválil nejmenší Hanáky starosta obce.

Hanáci na takové kraviny nemají čas

Odezva na unikátní sčítání Hanáků sice podle pořadatelů mohla být větší, ale nestěžují si.

„Sčítání ukázalo to, co se dalo čekat, a sice, že Hanáci na takové kraviny nemají čas,“ hodnotili s nadsázkou.

Sčítání chtějí rozhodně zopakovat. Věří, že se napříště přihlásí více Hanáků a Hanaček.

„To pak bude znamenat, že Hanáků přibývá a tím pádem to s námi nebude vypadat tak zle,“ vzkázal Marek Ošťádal, senátor, starosta Nákla a frontman kapely Stracené Ráj všem členům a příznivcům etnika.