Dokáže i pěkně potrápit. To když se pomocí počítače nasimuluje stav, kdy může jít miminku během probíhajícího porodu o život.
Pokročilý simulátor pořídila fakulta pro výuku budoucích lékařů, kteří v učebně mohou namodelovat a prožít různé porodní situace, s nimiž se pak někteří z nich setkají v praxi.
„Na simulátoru se dá namodelovat celá řada porodnických situaci, včetně porodu koncem pánevním," popisoval možnosti pomůcky přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Radovan Pilka.
Ten je v porodnictví stále vzácnější, naprostá většina pacientek totiž v takových případech rodí císařským řezem, nicméně za příznivých okolností je podle odborníků i u takové situace výhodnější rodit normálně.
„Chtěli bychom, aby si studenti, kteří se k takovým případům vůbec nedostanou, mohli i tuto klinickou situaci namodelovat a vyzkoušet," doplnil profesor Pilka.
Elektromotor simuluje děložní stahy
Mařenka je vyrobena ze syntetických materiálů, které věrně napodobují vlastnosti lidské tkáně. Její porodní cesty jsou realistické.
Figurínu je během výuky možné polohovat na porodním stole a technologie dokonce umožňuje měnit stav matky, plodu a celý průběh porodu.
„Součástí figuríny je i jakýsi elektromotor nahrazující děložní stahy a počítačem můžeme namodelovat rychlosti posunu a porodu. Student tedy může zažít jak překotný porod, tak naopak porod trvající několik hodin. Přitom stále sleduje životní funkce pacientky a vidí, jak se tělo chová při porodu," vysvětloval profesor Pilka.
U skutečného porodu jen přihlíželi
Studenti se na Marušku těší. Podle nich bude přínosem ve výuce.
„Mechanismus porodu je poměrně složitý na pochopení a ke skutečnému porodu v nemocnici není jednoduché se dostat. Figurína nám porod názorně přiblíží a můžeme si porodní situace sami vyzkoušet," hodnotila pomůcku studentka šestého ročníku Kateřina Vojkovská.
„U porodu jsme již byli, ale pouze jsme pasivně přihlíželi. Tato pomůcka umožní se porodu aktivně zúčastnit a vyzkoušet jednotlivé polohy. Konkrétně, když se hlavička prořezává rodidly, jak máme správně postupovat," oceňoval simulátor její spolužák Štěpán Hudec.
"Pánevní torza" na kleště a zvon
V moderní učebně mají studenti k dispozici také „pánevní torza" pokrytá plasty napodobujícími lidské tkáně.
„Na těchto pomůckách studenti natrénují porody, při kterých je nutné rodičce pomoci, a to kleštěmi či zvonem. Je důležité, aby získali praktickou zručnost i v těchto případech. Než takové situace zažijí ve skutečnosti," doplnil profesor Pilka.
Do vybavení učebny porodnicko-gynekologické kliniky investovala fakulta 1,5 milionu korun.