Zařízení, které pomáhá dětem s astmatem, opakovanými alergickými záněty horních cest dýchacích a obezitou, je totiž nyní v nevyhovujícím stavu, i když jej ročně využijí stovky pacientů.

Kraj se proto rozhodl podpořit jeho opravu půl milionem korun. Ozdravovna tak bude mít nová okna, tepelnou izolaci a novou výmalbu.

„Dětská ozdravovna je zařízení, které není staré nebo zanedbané, ale přece jenom podmínky, které jsou ve financování zdravotních pojišťoven a částečně samoplátců, jim nedovolují větší rozvoj. Chtěli bychom zlepšit zázemí pacientů. Proto jsme v rámci významných projektů rozhodli, že jim věnujeme půl milionu na vylepšení sociálních prostor,“ uvedl náměstek hejtmana Michael Fischer.

Speleoterapie levnější než pobyt u moře

Dětských ozdravoven bylo v České republice přes dvaadvacet, dnes jich zůstalo jen sedm.

„Společně s odbornou veřejností se domníváme, že léčba speleoterapií u dětí s alergickými onemocněními typu astmatu je pro ně vhodnější než braní medikamentů. Je to velmi užitečné a prospěšné. Chtěli bychom, aby byla ozdravovna na území kraje zachována. Poslat dítě jednou za rok na týden k moři mnoho neřeší. Pobyt by měl být delší a to speleoterapie umožňuje za podstatně nižších nákladů,“ vysvětlil Fischer.

V ozdravovně řemeslníci vymění především okna a dveře, budovu tepelně zaizolují, opraví omítky a objekt celý vymalují.

„Dveře i okna jsou ve špatném stavu. Vše musíme vyměnit za nové. Když uděláme všechny nutné opravy, tak bude příspěvek od kraje pryč. Jsme rádi, že na nás myslí a že díky dotaci získají děti lepší zázemí,“ řekl zástupce ředitelky ozdravovny Milan Moravec.

Ročně do ozdravovny přijedou stovky dětí. Některé i několikrát. Po slabém loňském roce se počet pacientů opět zvyšuje.

„Pro dítě je lepší být několik týdnů v ozdravovně než brát léta léky. Někteří lékaři si to však neuvědomují a raději do dětí sypou prášky,“ popsal Moravec.

Do budoucna vedení ozdravovny uvažuje o přístavbě deseti pokojů na střeše učebny a společenského sálu. Místnosti by byly určené především pro onkologicky nemocné pacienty, kteří mají odlišný režim.

„Už máme vypracovaný projekt, ale musíme na něj získat peníze. Jednalo by se zhruba o milion korun. Snažili jsme se, aby investice byla co nejnižší. Chtěli bychom je sehnat z několika zdrojů. Přispět by mohli pojišťovny, školy a samoplátci. Také příslušníci německé policie měli zájem na tom, aby k nám mohly přijet jejich děti, takže by také mohli projekt podpořit,“ uzavřel Moravec