Ve dvanácti vagonech takzvaného Legiovlaku si návštěvníci mohou udělat představu, v čem se desetitisíce vojáků přepravovaly v letech 1918 až 1920 po transsibiřské magistrále.
„Průjezd si vojáci často museli vynutit bojem s bolševiky. Hlavní vojenské operace se plánovaly ve štábním vozu, který je samozřejmě součástí našeho vlaku," vysvětlil desátník a velitel druhého družstva Zdeněk Votava.
Až do pátku 28. října si lze na prvním nástupišti olomouckého nádraží zblízka prohlédnout například vozy polní pošty, zdravotní, filmové, obrněné, prodejní, krejčovské či kovářské „vagony".
Součástí legiovlaku je také těpluška ubytovací vagon, který se stal symbolem našich legií.
„Byly to pojízdné domovy, v nichž vojáci dva roky žili. Ve stísněných prostorách cestovalo 16 až 23 lidí. Mezi vojáky se utvořila silná pouta, protože když takto sdíleli a snášeli extrémní situace, chtěli se potkávat i po válce," vysvětlil Zdeněk Votava.
Ve všech železničních vozech čeká na návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, originální exponáty a také několik stovek fotografií na panelech, které mapují historii československých legií.
Průvodci jim jsou nadšenci v dobových stejnokrojích.
„Máme také k dispozci databázi legionářů, takže má-li někdo předka, který sloužil v legiích, jsme schopni jeho jméno dohledat a sdělit nějaké zajímavé informace," doplnil Zdeněk Votava.
Legiovlak je v Olomouci veřejnosti přístupný každý den, a to zdarma. Ve všední dny od 8 do 16 a o víkendu od 9 do 16 hodin.