Slovenská klezmerová kapela, která žánrově čerpá z lidové hudby východoevropských židů, zahraje v Olomouci tradiční skladby, ale i písně ze svého posledního tři roky starého alba s názvem Mit libe.

Tradiční židovskou hudbu bratislavští hudebníci mísí s prvky jazzu, reggae, latinskoamerickými rytmy a také romskými aranžemi.

„Co se týká playlistu, určitě zahrajeme naše nové skladby, jedna z nich bude kombinací židovských a slovenských lidovek. Koncert je připomínkou sedmdesáti let vypálení olomoucké synagogy, proto zahrajeme jednu až dvě skladby z období holocaustu. Zbytek programu budou písně o lásce a na závěr určitě přidáme i pár tanečních vypalovaček,“ uvedl k programu klarinetista a manažer skupiny Miro Lago.

Improvizované jeviště pře Moritzem

Koncert začne v Hostinském pivovaru Moritz v 19.30.

„Hrát se bude u nás na venkovní zahrádce, vytvoříme tam pro muzikanty improvizované jeviště. Myslím si, že to bude příjemné,“ řekl provozní pivovaru Petr Antoš.

Publikum čeká v rámci Olomouckého kulturního léta v následujících týdnech ještě pět koncertů, jedno divadelní představení a dvě výstavy.

OKL: Bittová, Polívka i Garage

Na konci července přijede na nádvoří radnice zahrát například Ida Kelarová a se začátkem srpna sem zavítá i její sestra Iva Bittová společně s jazzovým kytaristou Davidem Dorůžkou.

Na začátku září se odehraje také tradiční divadelní bod programu – na jevišti Moravského divadla uvedou Bolek Polívka s Milanem Lasicou a Jitkou Čvančarovou ironickou komedii Minus dva francouzského spisovatele a filmaře Samuela Benchetrita.

K rozloučení s létem zahrají v půlce září v olomouckém U-klubu kapela Garage s frontmanem Tonym Ducháčkem a MCH Band Mikuláše Chadimy.

OLOMOUCKÉ KULTURNÍ LÉTO (výběr z programu)

16. 7. Hostinský pivovar Moritz - Preßburger Klezmer Band
23. 7. Hostinský pivovar Moritz - Ľuboš Beňa & Matěj Ptaszek
30. 7. nádvoří radnice - Ida Kelarová & Jazz famelija
11. 8. nádvoří radnice - Iva Bittová & David Dorůžka
27. 8. nádvoří radnice - Čankišou
6. 9. Moravské divadlo - Minus dva
17. 9. U-klub - Tony Ducháček & Garage / MCH Band / Ivan Wernisch