„Projekt je zpracován velmi citlivě, přičemž vlastník využije i sousední objekt. Cihelna je dlouhodobě nevyužívaná a rozpadá se. Budova má dvě podlaží, v havarijním stavu je zejména konstrukce střechy. Celkově je však zanedbaná péče, protože objekt je již několik desítek let opuštěný,“ řekl Miroslav Papoušek, který se na olomouckém pracovišti Národního památkového ústavu zabývá technickými památkami.
Stavba cihelny s oválným půdorysem začala v roce 1859, ve stejném roce vznikl i komín, který je svým tvarem jedinečný v celé České republice.
Přízemní dřevěná budova má šest větracích vikýřů, celá budova je obehnána dřevěnou stříškou nesenou trámy. V letech 1883 až 1884 majitelé postavili nejmodernější kruhovou pec Hoffmannova typu s osmnácti zavážecími a vyvážecími otvory.
Cihly zde vyráběly z hlíny ze sousedních Nemilan do 70. let minulého století.
Většina domů v Olomouci stojí právě díky stavebnímu materiálu ze vzácné památky.
V 90. letech tu chtěl památkový ústav výrobnu žampiónů nebo expozici staré cihelny s historickými strojními zařízeními z Moravy. Jenže ze všeho sešlo a památka v Kyselovské ulici ve Slavoníně nadále chátrá, schází se tu místní mládež a bezdomovci.
Cihelna se má změnit v penzion
Objekt patřil do roku 2004 městu, které ji prodalo soukromé firmě.
V roce 2007 společnost Coop-arch vypracovala projekt na využití cihelny, která by měla sloužit zejména turistům jako penzion. Dále by zde pro návštěvníky bylo sportovní centrum s bowlingem a posilovnou, kanceláře a pro milovníky kultury galerie.
„Bohužel nevím, co se nyní s cihelnou děje. Soukromá firma zde má mít nějaké aktivity a prý chce i další pozemky,“ uvedla Danuše Boková z komise místní části Slavonín.
Firma Coop-arch však objekt prodala. Od května letošního roku je vlastníkem společnost Plum consulting.
„Je udělaný projekt penzionu a restaurace, chceme se držet původní verze. Do měsíce se bude měnit majitel firmy, respektive k nám přistoupí obchodní partner. Ve studii je totiž rozpočet na padesát milionů korun. Díky vstupu nového partnera by se mohl projekt uskutečnit, ale netroufám si říct kdy. Současná cena cihelny je odhadem 1,5 až 2 miliony korun,“ řekl jednatel firmy Plum consulting Martin Koubek.